Greklands parlament sade JA till sparförslaget

Samtidigt pågår det regelrätt krig mellan demonstranter och polis på gatorna. Demonstranter som kräver att förslaget ska tas tillbaka. Nu börjar jag allvarligt fundera på hur grekerna i gemen tänker. Vad har de att välja på? Jo, konkurs eller rejäla åtstramningar så att de kan få nödlånen från eu. Som pest eller kolera men det finns inget annat alternativ. Hade det funnits det så hade troligen de grekiska regeringen övervägt det också.

Nu skrämmer de bort alla turister då de kastar hemmagjorda brandbomber på hotell, affärer och barer. Ingen törs stanna kvar i staden och affärsidkarna törs inte ha öppet heller. Denna idioti stödjer facken och nu tycker jag faktiskt att de svenska facken borde försöka få igång en dialog med grekerna. Få dem att förstå att detta är sista utvägen för landet. De pratar ju sig blå om solidaritet så här har de en ypperlig chans att göra en insats. Metallbasen som är så duktig på att hävda sig, kan ju åka dit och ge dem några goda råd.

Det hjälper ju inte ett dugg om denna regering avgår, för det finns inga pengar att göra någonting med. Experter hävdar att landet ändå kommer att göra konkurs förr eller senare. Så eu borde kanske utesluta landet tills de klarar ekonomin. Sist fejkade de ju så de kom med. Nej, greker skärp er och visa att ni har lite kämparglöd och är ett enigt land.

Lämna ett svar