Agenda hade bjudit in Juholt för att prata om den gångna veckans turbulens och vikande opinionssiffror, men istället kom Carin Jämtin som körde med förnekelse. Bara rykten vill hon hävda, men faktum är att det var hon som kom till programmet och inte Juholt. Det tolkar jag som att han fått munkavle från de övriga i partiet, han får endast prata politik med medierna. Men det blir konstigt om de inte släpper fram honom i något program som vill fråga om allt som hänt. Uppgifter har kommit till medierna att Jämtin var en av tre som skulle övertala Juholt att avgå, men det vill hon inte kännas vid.
Som vanligt läggs locket på och ingen utomstående ska få märka hur splittrade de är inom partiet. Nu är det så att flera politiker ute i distrikten kan vittna om en helt annan sida och det är det som gör dem oroliga. Att Juholt förnedrat Morgan Johansson kunde inte Jämtin förneka, men hon vägrade svara på frågor om den saken. Bara så typiskt för hur socialdemokraterna gör nuförtiden, vilket inte borgar för att vi väljare ska få förtroende för dem. Att inte våga vara öppen tyder på att man har en hel del att dölja.
Idag ska Juholt till tre olika ställen i Stockholm för att prata om skolan bland annat. Särskilt inbjudna ska närvara och det verkar hur idiotiskt som helst. Varför Stockholm när det inte är just där som kraven på hans avgång varit störst, och inte till Solna där Morgan Johansson har sin bas. Törs de inte lyssna till politikerna ute i landet som är upprörda?
Börja någonstans. Du kan inte bygga ditt goda rykte på vad du har tänkt att göra.
