Att jämföra med Reinfeldts förtroenden som är betydligt större. Han stöds av 94% av sina egna. Men att luta sig tillbaka är farligt och det gäller att förvalta de siffror han har idag.
Vänsterpartiet är det parti som tagit flest röster av socialdemokraterna och med en ny partiordförande, siktar de på att växa ännu mer. Det blir på bekostnad av socialdemokraterna.
Klara inte Juholt att vända denna trend innan årsskiftet så sitter han säkert löst, vad han än påstår. Det kan kosta för mycket att ha honom kvar. Många som arbetade under förra valet tänker ge upp och säger sig inte ha lust att svara på frågor om Juholts affärer. Förra valet fick de stå och svara på frågor om tobleroneaffären och den var ändå sex år tillbaka. Mona Sahlins sämsta siffror när det gäller förtroende var 20% när de var som sämst.
