Idag börjar vi flytta in i husbilen och äntligen får vi bort allt från garaget. Vi tömde den gamla i oktober och ända tills nu har x antal påsar och kartonger varit staplade där.
Men som vanligt när man har något nytt och rent så ska vi gå genom allt innan vi bär in det.
Ett roligt jobb som samtidigt tar tid.
Vi har börjat dagen med sovmorgon till halv elva. Jag begriper inte de som säger att man behöver mindre sömn ju äldre man är. Jag sover lika mycket nuförtiden som när jag var ung. Tur vi har hundar som är morgontrötta.
Efter sedvanlig hundpromenad runt byn, som idag var en riktigt blöt historia. Det faller ett fint lätt regn som letar sig in överallt. Så hundarna var både våta och smutsiga efteråt. Har vi ätit en sen frukost och känner oss redo för dagens flytt.
Jag gör de sedvanliga städningsövningarna också och mannen ska provköra dammsugaren som vi döpt till Red Devil, för första gången. Lite roligare med namn på vardagliga redskap. Matning av både tvättmaskin och torktumlare blir det också.
Ja, i byhåla är vi vakna och lika tråkiga som vanligt. Men jag älskar detta livet och till alltihop tar vi ett glas rött, för att det är glamour. Det är ju lördag.
