Jag har ju berättat att vi beställt en del saker och de har ju anlänt en efter en. Idag väntade vi ett par saker och de kom precis som de skulle. Men det medförde en del arbete för oss båda. Så vi har haft att göra hela dagen. Jag har dessutom tvättat våra lakan och hängt dem ute.

Lite disigt borta vid bergen och vi har haft strålande sol hela dagen. Så allt pyssel har jag gjort utomhus. Jag har köpt skinn för att laga en stol som vi har i sovrummet och det gjorde jag idag. Tog en bra stund att få till det då det är runda hörn men tillslut fick jag till det. Jag sitter i den stolen då jag har mina franska lektioner så jag provsatte sitsen i eftermiddags.
JR har kopplat högtalare till förstärkaren. Våra gamla håller i stort sätt på att ramla sönder. Vi lyssnar på fransk radio hela dagarna så det kändes rätt att förnya ljudet. Högtalarna är dessutom lite mindre än de gamla vilket bara är bra. Men det tog ju också lite tid så dagen gick fort för oss. För att inte tala om allt emballage som skulle förvandlas till väldigt små bitar. När vi var klara var det skönt att sätta sig ner och äta en knäckemacka med ost och tomat. Till det lyssnade vi på en sommarpratare. Blev inte klok på vad han pratade om eller vad han hette som pratade idag.
Håller som sagt på att följa vad som händer i Frankrike nu efter valet och det enda jag kommer fram till är att det inte blir en lätt uppgift att sätta ihop en regering som är eniga. Tror inte på något liknande Tidöavtalet här. Men jag kan ju ha fel.
I morgon tänker jag ta det bra mycket lugnare och bara njuta av dagen och vädret som ska bli soligt.
Så bra när paketen kommer som dom ska. Roligt med lite förnyelse i alla fall.
Det blir mycket förpackning att ta hand om.
Intressant att följa vad som nu händer i Frankrike.
Ska verkligen bli intressant att se om och hur regeringen kommer att se ut.