Värmen ökar och vi är förberedda. Men efter att ha fullgjort diverse saker lackar svetten och jag var den första att sänka min lekamen i +29 gradigt vatten. Så ljuvligt det var och JR var inte sen att följa efter. Så vi guppade runt ett bra tag tills vi kände att vi var nöjda.

Hundarna har gått in och ut vartefter de känt att det varit varmt. Jag har varit noga med att ha kallt vatten i deras skål och det har de verkligen uppskattat. De dricker massor av vatten under dagarna och det är viktigt, Jag försöker göra detsamma då jag slipper sendrag i benen om jag dricker mycket vatten. Det negativa är ju att jag måste tanka ur så ofta och då även på natten. Men hellre det än sendrag.
En hel del semesterfirare rör sig på våra gator just nu och naturligtvis vill de gå ner till floden Orb. En bra bit att gå ska jag säga och i denna värme inte något vi ger oss på. Tror inte att man ska ge sig ut och gå med hundar i denna värme och det finns en chans att de bränner trampdynorna då trottoarerna är riktigt heta nu. Man ska verkligen inte underskatta solen.
Den enda som arbetat idag är JR då han gått runt med snurradåren här på framsidan. Ett riktigt svettigt jobb.
Men vi kan ju svalka av oss så det är bara hoppa i vid behov. Vi är så glada att vi byggde denna pool. Ja, vi gjorde det ju helt själva och det var ett djäkla jobb ska jag säga. Nu njuter vi av vårat arbete.
Vi vattnade våra växter ikväll efter att vi gjort våra franskalektioner. Var tredje dag brukar vi vattna och idag var det dags, Vet att många har slangar i marken som droppar ut vatten med jämna mellanrum under hela dagarna. Men vi kör på detta sättet.
Det är ju lite svårt att gå inomhus när vädret är som nu på sommaren. Men vi kör ac inomhus och det är svalare vilket vi behöver inför natten.
Tror att det blir ett dopp i poolen i morgon också. Värmen ska bara fortsätta och det tycker vi om. Bara att ta det lugnt och njuta av dagarna.
Sendrag vill ju ingen ha, bra då med mycket vatten.
Hundtassarna måste man vara rädd om.
Underbart med er fina pool nu när värmen är där.
Vi lögar oss och hundarna ligger i skuggan och inomhus. Mycket vatten för dem också.