Inte så mycket sol idag men varmt ändå

Annonser

Men jag satte upp parasollet ändå för det känns bara så ombonat. Nå vad hade jag tänkt göra idag då mer än att bädda sängen? Vippla bort en del damm som jag inte når med trasan på grund av min längd. JR hade poolservice idag och det tar sin lilla tid.

Lördag innebär lördagsgodis för våra hundar och då blir det var sitt grisöra. Två mycket nöjda hundar strosade runt i trädgården efter det. Vi har inte haft så väldigt varmt utan temperaturen har legat på +30 vilket är skönt då det även varit lite vind.

Så vi har suttit ute och lyssnat på en serie på P1 som var mycket intressant. Kan rekommendera deras dokumentärer för de är riktigt bra. Även om den serie vi lyssnade på idag om Borlänge inte gav den effekt som det kanske var tänkt. Vi blev snarare klara på våra tankar. Inget jag tänker utveckla här då detta inte är en politisk blogg. Dett är en blogg som berättar om vårat liv och det vi gör om dagarna.

Vår fina wisteria växer så det knakar. Fick inte så många blommor i år men det kommer fler år. Gläder mig ät grönskan som dessa ger. Tålamod är det som gäller när det handlar om växter.

Tänkte visa att det inte är mycket till gräsmatta just nu men vänta bar tills det blir vinter. Ni kanske inte tror mig men följ min blogg så kommer ni att få se. Jag vill ju gärna visa hur årstiden växlar även här i södra Frankrike.

Funderar lite på när jag ska plantera mimosan direkt i jorden. Den verkar ha anpassat sig till platsen och jag tror att vi ska jorda den ordentligt nu i höst.

Kvällen närmar sig och med det ett åskväder säger väderapparna så vi drar oss inomhus. Kan meddela att det drog förbi rätt snabbt med några smällar men vi har inte varit ute så jag vet inte om det kom något regn. Berättar i morgon.

2 svar på ”Inte så mycket sol idag men varmt ändå

  1. Vovvarna ser väldigt nöjda ut på bilderna.
    Viktigt att poolen sköts som har jag förstått.
    Att gräsmattan är lite tråkig nu uppvägs av alla fina växter och palmer.

    • Hundarna älskar att få lördagsgodis. JR är noga med ph- värde och dammsugning av poolen.

Lämna ett svarAvbryt svar