Klarar inte av att leta upp tidigare försök till inlägg men strunt i det för nu gör jag ett nytt och glömmer alla finurliga inlägg jag gjorde då. Skulle ha blivit ett inlägg för fredagen men det sket sig som sagt. Så det blir en tidig lördag istället.

Jag och hundarna var ensamma en stor del av dagen då JR var iväg och gjorde våra inköp. Men vi klarar oss bra och håller koll på omgivningen. Jag hängde tvätten ute och hoppas att den är torr tills ikväll. Solen säger ja så jag litar på det.
Jag moppade golven idag och herre min je vad min rygg protesterat efter det. Men nu blir det vila ett tag känner jag. Tror JR håller med mig att vi ska ta ledigt ett par dagar nu. Nu finns det ju en del saker som jag retar mig på som att Elai vår granne kapat sin häck lägre än tidigare och nu har insyn mer till oss än tidigare. Något måste göras är min mening och då att sätta upp återstående staket mot hans trädgård. Snart blir det gjort misstänker jag.
Livet är ändå så mysigt här hemma. Tro inte att vi håller på med olika saker hela tiden utan att njuta av allt vi har. För vi sitter långa stunder och bara njuter av vår trädgård.
Vi har full koll på våra grannar och allt som händer på gatan på baksidan.
En fredag har snart gått över till lördag och vi tittar på Så mycket bättre.
Måste chansa ibland.
Så irriterande med häcken när man inte vill ha insyn.
Vovarna har verkligen koll.
Vi har ju väntat med den lilla delen då det inte varit någon insyn där, men nu ska vi sätta upp det. Men först ska vi ha gubbar här för montering av värmepumpen som är reversibel. Jag har lärt mig något nytt av JR som är expert på klimatfrågor.