Vilken kort dag

Annonser

Okej, vi sov väl kanske lite länge idag men det var så skönt. Hundarna ville inte heller ut tidigt. De brukar börja putta på mig vid tio men inte denna morgon. Sol idag men en kylig vind från norr. Vi har fint lä på framsidan vid trädäcket och kunde sitta där en bra stund. JR trampade inte idag utan ville skynda sig iväg till Super-U och göra våra inköp. Jag däremot hade all tid i världen och trampade mina kilometrar. Lyssnar på SR och poddarna släkthistorier där människor släktforskat på sina förfäder. Intressant och spännande tycker jag. De är på ca 25 minuter vilket är precis lagom för mina cykeltramp. Följer även Familjehemligheter som också finns på SR. Nu bara måste jag göra ett dna-test.

Efter att jag bäddat, tog jag en dusch och sedan satt jag ute en stund men det blev så kallt och jag tog in hundarna och de placerade sig vid förnstret för att vänta på JR.

Det ser så varmt och mysigt ut men det var inte fallet. Hundarna tyckte nog att det var trevligare att ligga inomhus och vänta. Jag satt och läste och lät håret torka. Klockan gick och så kom JR med all mat. En febril verksamhet blev det då vi lastade in allt och jag placerade maten i skåp och kyl. Efter det fick hundarna sin middag och vi kunde ta det lugnt.

Då hade solen sjunkit ner under horisonten och det blev mörkt väldigt snabbt. Redan vid fem började det att bli mörkt. Så vi drog ner jalusierna och JR tände en brasa. Hundarna somnade och vi åt lite plockemat till kvällen. Tog ett glas rött till det och sedan blev det en liten kopp kaffe och så tittade vi på vloggar från runt om i världen. Seglare, husbyggare och andra som vi tycker om att följa.

Godnatt och tänk att det vänder i morgon. Dagarna blir längre och snart är vintern över.

6 svar på ”Vilken kort dag

  1. Awa's fortsättning – Min förra blogg var en hemlis, åren går och jag har släppt garden mer och mer... så en ny blogg som är mer öppen men ändå inte tillgänglig för alla.
    Awa's fortsättning den skrev:

    Snart är december över o då har vi betat av okt/nov/december. Så tänker jag. Än har vi inte haft nån rejäl vinter ännu och man kan ju bara hoppas att det fortsätter så här. Håller tummarna.

    • Så har jag tänkt många gånger i och så när man tror att man klarat det och våren är på väg, kommer vinterhelvetet och snön vräkt ner.

  2. Awa's fortsättning – Min förra blogg var en hemlis, åren går och jag har släppt garden mer och mer... så en ny blogg som är mer öppen men ändå inte tillgänglig för alla.
    Awa's fortsättning den skrev:

    Ja precis så är det… har oxå en tanke efter detta… Det kommer ALLTID en snösmäll till framför oss 🤣🤣🤣

  3. Bra att trampa och lyssna på något intressant samtidigt.
    Skenet bedrar ibland när man tittar ut. Bättre att vara inne när det är kallt.
    Man vill få undanplockat så fort som det går.
    Blev en trevlig kväll verkar det som.

Lämna ett svarAvbryt svar