Vi sov inte lika länge idag och jag blev så glad när jag såg solen. Tror att hundarna blev lika glada för de sprang ut och var ute ett bra tag innan de kom in igen för att hämta oss. Jag har ju för vana att öppna upp huset och plocka fram allt till frukosten innan jag går ut. Sedan ställer jag ordning stolarna och hundarnas liggplats. Innan jag sätter mig ner för att kolla mobilen får fåglarna sin mat och sedan är jag nöjd. Vissa dagar sätter jag igång tvättmaskinen också. Men inte idag för vi skulle ju köra iväg senare.

Vi väntade och väntade på att våra försändelser skulle komma, men icke då. JR blev nästa ilsken då postbilen körde förbi utan att stanna. Hur jan den dåren köra omkring med mitt paket utan att lämna det?, menade han. Jag tar det lite mer lugnt och lyckades få JR att syssla med annat. Så han spolade av taket på Mackan vilket var verkligen nödvändigt. Han har ju köpt en så finurlig stång som gör att han inte behöver kliva upp på taket för att göra rent. Jag är oerhört lättad att han inte klättrar upp på taket lika ofta nu som innan.
Som ni förstått så fick vi inga hattar idag och det blev inte någon utfärd heller. Vi får väl se om de dyker upp i morgon då. Men jag behöver tvätta lakan också så det känns lite störigt om jag får säga så. Klockan vid grinden fungerar i alla fall så orkar postbudet bara lyfta fingret så ska väl allt gå bra med leveransen.
Efter att jag hämtat in vår gröna soptunna och JR plockat in efter sig gick vi inomhus och gav hundarna deras middag. En väldigt god ugnspannkaka har JR lagat till ikväll. Blir lite över till hundarna så de blir glada i morgon.
Ett tag sedan vi hade så fin solnedgång, eftersom det varit så molnigt. Men ikväll var det vackert.
Vilken trevlig morgon det var.
Märkligt att ni inte får paketet! Men att tvätta taket var ju väldigt bra. Skönt för er båda att han slipper ta sig upp på taket.
Ugnspannkaka, mums.
Idag kom alla paket, det är lite som en ketchupflaska. 😄 Hundarna får det som blev över från igår av ugnspannkakan och de älskar det. Vi slänger aldrig rester. Det som kan vara skadligt som t.ex lök pillar jag bort.