Listan var lång

Fredagar innebär ofta inköpsdag för oss och JR är den som löper runt i Super-U. Idag var hans lista ovanligt lång och så hade han även stopp hos vår ena restaurang och även hundaffär. Vi väntar ju besök av H som anländer på måndag och vi vill ju umgås ordentligt den vecka han är här. Därför har vi beställt ett antal maträtter som vi bara kan värma upp till middag.JR är en fenomenal kock men jag vill att han ska ha mer tid för prat och skratt.

Det tog en bra tid men så backade Mackan in vid grinden och hundarna var glada. Jag har klarat av logistiken i kylskåp och torrskåp ännu en gång. Men det var ett styvt arbete och jag är mäkta stolt över min bedrift liksom JR över sin. Men han glömde gurkan på bandet och vi får klara oss utan den någon dag. JR tänker ta teslan till torget på söndag och köpa en gurka och jag ska puffa för lite paprika.

Lino måste alltid göra toalett när JR kommer hem. Han är en känslig liten kille och vi försöker alltid att se till att han känner sig trygg.

Turbo är som tur är stabil och det är bra för LIno. När all mat var inplockad var det dags för hundarna att få sin middag.

Hundarna var nöjda med sin middag och sedan kände vi att det skulle vara skönt att sitta ute ett tag,

När jag kom ut blev jag så glad för där var fläkten. JR hade lyckats köpa den sista fläkten som fanns på Super-U. Så för JR var det bara att montera ihop den. Jag ser fram till en natt utan att vakna svettig.

Detta är min ångborste som jag borstar hundarna med och idag har jag gjort det två gånger på var hund. De älskar det och det är så fint att kunna hålla dem svala. När man stryker handen över pälsen så känner man hur sval den är.

Jag sparade en leksak i kistan och idag var det dags att ta fram den. Lino blev superglad och det var så roligt att se honom leka.

Dagens visdomsord:”Det är svårt att behålla lugnet när man är sysslolös.” Latinskt ordspråk

2 svar på ”Listan var lång

  1. Det var mycket som hände i går på alla håll och kanter.
    Vilken tur att han köpte fläkten blir skönt nu när ni har det så varmt.
    Roligt för Lino med nya leksaker.

Lämna ett svar