Vi hade bokat tid hos veterinären åt Turbo eftersom hon haft problem med flytningar sedan hon löpte för tre veckor sedan och även hade en böld i kinden. Jag har varit nervös inför detta och känt mig så ledsen. Men hon har alltid haft lite flytningar efter varje löp så det borde inte vara alltför allvarligt. Usch, detta är så jobbigt att skriva, men denna gång var det fruktansvärt illa för hon hade livmodersinflammation och även problem med njurarna. Vi har inte tänkt så mycket på det eftersom hon alltid druckit mycket vatten ända sedan hon kom till oss för sju år sedan. Åter till idag så var veterinärens utlåtande att vi måste ta ställning till vad vi skulle göra direkt. En operation av hela buken där allt skulle tas bort och en operation i kinden där de måste lossa käken för att ta bort cystan för det var en sådan. Godartad eller inte så växte den och det kunde vi se varje dag. Eller låta vår älskade Turbo somna in för hon skulle inte överleva helgen som kommer. Tio och ett halvt år är en hög ålder på en hund och att utsätta henne för så omfattande operationer med osäker utgång ville vi inte, så idag har hon fått somna in.

Mitt sista foto på älskade Turbo som jag tog precis innan hon fick sprutan som skulle hjälpa henne att färdas över regnbågsbron till våra andra hundar som redan lämnat oss.
Nu är det så tomt trots att vi ju har Lino kvar. Den lille stackarn saknar storasyster trots att hon inte varit speciellt rolig de senaste dagarna.
Min sista tös för nu blir det inga fler tikar för vår del. Vi har inte haft så stor tur med de vi haft då de drabbats av åkommor som gjort dem sjuka och de fått somna in. Jag vill svära, gråta och skrika just nu. Vår vackra, knasiga tös finns inte mer. Jag kan aldrig säga:”kom lilla gumman nu går vi in” eller alla andra smeknamn som jag hade på henne.
Men en sak vill jag säga all denna värk i hjärtat som jag har då en av våra hundar somnat in är värd varje minut och sekund vi fått tillsammans med våra fina hundar
OCH
Vi tänker göra om det igen, adoptera ännu en hund eller två till. Minst en ny hund ska få ett hem hos oss.

❤️ styrkekram . Varmt deltagande i sorgen
jag vet hur ledsamt det är , varit i limnande situation för två år sedan . Min sheltie blev bara 8 år.
Det gör så ont varje gång.
Jo jag vet. Det är det som är nackdelen med de älskade husdjuren .
Men det är värt det
ja det är det . Nu just har vi paus med hund men framöver blir det nog en ny. Två katter har vi nu ❤️
Så ledsamt 💔 men som de djurvänner ni är så gjorde ni ju rätt beslut för henne och det är det som är huvudsaken ❤️. Tänk vilket liv hon fick av er.
Tack, man får inte vara egoistisk i en sådan situation. Hon var djupt älskad.
Beklagar!
Men det enda rätta beslutet.
JP
Tack
Stackars dig jag lider med dig och vet hur ont det gör..kan bara skicka lite styrkekramar till er ❤️❤️❤️
Trots att vi har Lino vår andra hund så känns det så tomt. Det är saknaden som knackar på.
Ni gjorde det som var rätt även om det känns mycket tungt. Sorgen måste få ta sin tid.
Att adoptera en ny hund är en bra ide så får man lite annat att tänka på.
Ja, vi håller på att kontakta djurhemmet i Carcassonne nu
Usch, så ledsamt. :'(
Ja och det gör så ont, men det går över och vi ska hitta en ny kille som lindrar smärtan och får Lino att bli glad igen.