
Det kanske blir lite tjatigt med samma vy som för övrigt är från köksfönstret, så i morgon ska jag kanske ta åt ett annat håll. Men detta mötte oss denna tisdag och så var det resten av dagen. Därför bestämde vi oss för att köpa staketet till rabatten idag istället för i morgon då vi ska till hjärtläkaren för undersökning. Nej då, vi har inte ett duggproblem med våra hjärtan utan det är tydligen så att vid en viss ålder måste man börja kolla hjärtat vartannat år. Vi har faktiskt dragit på det men nu kunde vi inte vänta längre så vi har tid i morgon båda två.
Jag har haft Jack i mitt knä eftersom han varit så liten men nu börjar han bli så stor att han snart inte får plats där. Så idag fick han sitta bredvid Lino på golvet en del av resan. Men han är lite rädd för alla ljud och bumpar på gatan. Det var hans femte resa med Mackan och han mår inte illa i alla fall. Vi ska ju köra i morgon också så han får bra träning.
Ursäkta om bilderna är lite tråkiga, men vädret kan jag inte göra så mycket åt och det är lite svårt att fota med en valp i knät eller på golvet för den delen. Efter att vi köpt staketet körde vi till Jaia och jag köpte en del hundsaker och fågelfrön. Gick en vända och tittade på träd för vi tänker ju byta ut trädet som lockar till sig alla getingar och producerar alla kletiga bär. Jag tror att vi har bestämt oss nu och det ska bli ett träd som växer långsamt.
Lino var så snäll och lät Jack sitta i förarstolen en stund och titta ut. Annars brukar han sätta sig där tills JR kommer tillbaka. Men Jack blev trött och fick komma i mitt knä sedan.
Jag kunde skönja vitt på topparna på bergen men molnen var så långt ner idag att det var lite svårt att se, men jag älskar att se bort mot dem.
Vi stannade ute en stund när vi landat hemma och JR lastade ur allt som han köpt. Jag har köpt två olika pipbollar som Jack älskar och han sprang fram och tillbaka med dem tills vi gick in. De har sovit hela kvällen och så brukar det vara när vi varit ute och kört en sväng.
Vi såg inte särskilt mycket av översvämmningen som varit vilket känns bra. Nu var vi inte åt det hållet där det varit värst så det kanske är mer vatten där.
Det var ju en del som ni fick gjort igår. Då blev det lugnar idag när ni skulle till läkare. Hoppas det var bra!
Förarstolen är eftertraktad verkar det som.
Kul med nya leksaker.
Allt var bra med oss och resan över förväntan. Jack är så duktig.