Mors dag igen och tiden går

Annonser

Jag har tänkt extra mycket på mamma idag och eftersom jag har en känslig näsa kan jag fortfarande känna doften av hennes parfym. Jag har ett bra doftminne kan man säga och kan känna dofter när jag minns olika människor eller händelser. Min mamma var speciell och det tycker nog de flesta om sina mödrar, men vi hade ett speciellt band som jag inte kan sätta fingret på. Ja, jag saknar henne mycket och det tog många år innan jag slutade tänka att det måste jag ringa och berätta för mamma. När jag tilllut förstod att hon verkligen var borta så blev det så tomt. Det känner jag än.

Men denna söndag har varit som den brukar. Lugn, solig och rolig med en valp skrattar man mycket. Jack sitter så snällt varje dag och väntar på att JR ska fylla hans pool så att han kan ta sig ett dopp. Då lägger han sig ned och doppar hela huvudet i vattnet och idag lade han sig på sidan och sprattlade med benen. Efter att han doppat sig några gånger badar han inte mer, utan kan gå i poolen och blöta tassarna då och då.

Idag har både Lino och Jack legat inne och sovit långa stunder. Vi har ju ac:n på och golvet blir svalt. JR har hållit på med bodil och hon börjar ta form i hörnen. Jag bytte lakan som vanligt och gjorde rent golven. Sedan blev det ett dopp först för mig och sedan JR. Den nya baddräkten satt perfekt och jag simmade 50 m totalt. Eftersom vår pool inte är så stor blir det många vändningar.

Juni och snart slutar skolorna och de flesta räknar dagarna till semestern. Vi har inte sådana hållpunkter nu utan månaden ligger som ett utbrett vitt lakan och väntar på att vi ska greppa våra färger och börja måla. Vi kan göra precis vad vi vill.

Vår trädgård har vi fyllt med allehanda växter och de flesta sköter sig själva med lite hjälp av vatten. förstås. Efter sju år har de antagit just de storlekar som vi såg för vårat inre då vi kom till denna trädgård. Ett fåtal har vi fått ta bort eftersom de inte trivdes men sakta har vi hittat de som trivs.

Men det finns ett par små ställen där jag vill göra grönare och finare. Måste bara avvakta tills bodil står klar.

Lämna ett svarAvbryt svar