Det är första året som jag inte tittat på nationaldagsfirnadet från skansen i Sverige. Det känns inte som att det land vi lämnade för sju år sedan existerar längre utan har förändrats och det till något som jag inte kan vara stolt över. Kanske kommer det att förändras men just nu känns det inte så. Regeringen försöker men ibland undrar jag om det inte är försent. Men nu bor jag här nere och jag är mycket glad att vi tog steget. Inte bara för klimatet utan för hur man betraktar äldre människor utanför Sverige. Här är vi värda något och får respekt av alla människor, även de yngre.

Tänk, att vi har en hel sommarmånad att uppleva. Jag stod och tittade på denna bild idag och nog ser den somrig ut . Vem skulle inte vilja vara här?
Igår kväll satt jag och funderade på varför de trosor jag köpt känns så obekväma och hasar ned i baken. Då kom jag på att det kunde ju vara så att jag satt på mig dem bak och fram? Vände på dem och nog kändes det bättre men tänkte att det kunde vara så då jag haft dem på en hel dag och att de töjt sig. Tog nya trosor i morse och titta noga på dem. Nog såg det ut som att det var ett bredare parti på ena sidan och ett smalare på den andra. Så det bredare hamnade bak och smalare fram. Vilken skillnad det har varit att ha på sig trosorna idag. Jag känner mig gammal som inte begriper mig på dessa nymodigheter. Inte ens trosor kan jag få rätt på.
Det växer så att man nästan hör det. Men jag kan nog säga att det sker förändringar varje dag och det är riktigt spännande. Idag har vi haft varmt så jag har endast haft kaftanen på mig och så dessa tunna trosor förstås. Som sitter helt perfekt när man har vänt dem rätt.
Tyvärr har vattentemperaturen sjunkit till +25 i poolen och då badar inte jag, så det får bli duschen istället. Men Jack hoppar glatt i sin pool varje dag och ligger gärna och blåser luftbubblormed nosen eller stänker vatten med tassarna.
Jag har hittat en bok som verkar bra och jag började på den i dag. Men två stycken som jag trott skulle vara bra tog jag bort ur min bokhylla.
På sju år hinner mycket att förändras både det till bättre och sämre. Det är så härligt att läsa att ni trivs så bra i ert nya land.
Vilka märkliga problem med trosor du har, bra att du kom på felet så det känns bra nu.
Jack är verkligen tokig i att bada, typiskt den rasen!
Mycket som händer i vardagen