Lite tung i huvudet

Annonser

Denna värme som vi har haft ett tag nu påverkar tankarna och humöret. Jag känner att jag har lätt för att tända till för småsaker vilket inte är normalt för mig. JR stelnar i stelmode vid mobilen och jag blir irriterad för han hör inte när jag pratar med honom. Löjligt hade jag tänkt i vanliga fall men nu får jag bita mig i läppen för att inte fräsa till. Jag vet att fönvindarna i alperna kan driva folk till vansinne och även göra så att folk mördar. Men canicule som vi har nu borde mer göra en till slö och trött. Det sistnämnda säger JR att han är ikväll. Men om det är värmen eller som vanligt har jag ingen aning om.

Jag och hundarna stannade på denna sida en lång stund i morse för det var så svalt och skönt. Men mitt på dagen vill vi inte vara på baksidan.

Än så länge har vi inte behövt stanna inomhus på grund av värmen, men fy tusan så varma räcken var på badstegen idag. Jag kunde inte ta i den först utan fick stänka vatten för att kunna nudda den. Men det var underbart att simma i det ljumma vattnet som idag var +31 och svalkade lite. Jag simmar 60 meter och det är bra för mitt ben.

Vi läser om bränder idag med och hör brandflyget mullra. Kyrkklockorna ringde idah och jag hoppas att det var ett bröllop och inte en begravning. Tyvärr hördes inga biltutor så jag är rädd att det var det sistnämda. Lite sorgligt att tänka på. Mairen i vår by har precis förlorat sin fru. Den torsdagen var det ingen apero på torget.

5 svar på ”Lite tung i huvudet

  1. Nicki 007 – Stockholm / Sweden – Intressen: Fantasi Zodiak Lejon Layout Bildhantering Fotografering Design Heminredning Jag Är Ett Lejon: Stolt och Kreativ Motto: Jag Ska! Lejonets Planet: Solen Element: Eld
    Nicki 007 den skrev:

    Måste säga att för första gången är jag inte avundsjuk på ert väder eller värmen jag avskyr 30+ och uppåt.. Våra 20 till 26° sol svala vindar och en och annan regnskur är verkligen toppen just nu och speciellt när man får se på tv eller i tidningar att Europa kokar 🥵 och speciellt då Frankrike.. Hoppas att det snart vänder och blir lite mer normalläge..ha i alla fall en riktigt fin söndag nu..🤗👍👏

    • Ja, det är lite för mycket av värmen nu. +40 ska det bli idag.

  2. Det är hemska bränder nu inte så långt bort ifrån er. Denna värme är ju bara lite för mycket. Skönt ni har poolen att svalka er i.

  3. Uddmor – Kimitoön, Finland – Som den Drake jag är, både syns och hörs jag när jag väl bestämmer mig för att vara social. Jag ogillar stora sällskap, men kan sitta och prata med dig i timmar om livets stora gåta. Eftersom jag dessutom är född i Jungfrun, går det åt en hel del tid till att analysera. Både mig själv och min omgivning. Jag anser att hjärnan är till för att användas och är obotligt nyfiken. Inte på mina grannar men på allt som innebär något slags utveckling, oavsett om det gäller teknisk eller personlig dito. Det tar lång tid att förtjäna mitt förtroende och komma mig inpå livet. En välutvecklad försvarsmekanism innebär att jag ibland uppfattas som otillgänglig, dryg eller arrogant. Men låt dig inte avskräckas. Innerst inne klappar ett stort och varmt hjärta.:-)
    Uddmor den skrev:

    Suck och stön. 🙁

Lämna ett svarAvbryt svar