En kort summering av dagen återstår då kvällen är här. För oss blev det pizza. jag vet lite banalt, men ibland fungerar det bäst med snabbmat. Vår Ronja har sovit idag och verkar må rätt bra. Jag har kollat knölen vid bröstvårtan och gjort ren den så den är fin. Den läcker inte på var eller blod så det är bra.
Socialdemokraterna velar som vanligt och jag tycker det börjar bli lite löjligt. Har ledamöterna svårt att enas ens om hur man ska välja en ny partiledare? Sedan verkar det inte finnas någon som vill ställa upp, vilket är konstigt i ett parti med så många medlemmar. På fredag ska de tydligen veta hur de ska göra valet i alla fall. Jag fick ett inlägg på facebook som sade: farlig ledning, med bilder på Reinfeldt och Borg. Med tanke på hur ledlösa socialdemokraterna är borde de kanske vara lite mer ödmjuka. Jag skulle ha skämts om jag varit sosse idag. Som tur är har jag tagit mitt förnuft tillfånga så jag kan känna mig lugn.
Vintern håller i sig och det blir kallt i natt -2, inte särskilt kallt tänker de i norr. Men för oss här i södern som nästan haft vår redan är det inget roligt. Men det kommer var så säker.
Kvällen ska avslutas med kaffe och lite slötittande på tv. I morgon startar en ny kanal som heter nyhetskanalen, vilket jag längtat efter länge. Det ser jag from mot. Ha en trevlig kväll runtom i Sverige.
