Lat söndagsförmiddag

Annonser

Solen lyser och det är +22 ute. Folk sitter ute och njuter av vädret. Vi har ätit en sen frukost och rastat hundarna. De sover så skönt nu.
Eftersom vi har så nära hem är det ingen brådska.
Väl hemma är det så många måsten och de kan vänta.

Precis när jag vaknade idag fantiserade jag att vi var i Frankrike eller Spanien. Det var dags att åka vidare och se nya platser. Eftersom vi står med nosen åt havet, hörde jag ljudet av det genom takluckan. Men idag var det inte Östersjön utan det knallblåa Medelhavet. Våra grannar är tyskar och jag kunde höra dem prata. Jag hade samma känsla som när vi var i Frankrike förra året.

Men vi är i Smyge och i morgon är det jobb igen. Lite trist att inte ha semester, men förhoppningsvis kan vi ta en tur över till Tyskland i augusti. Det hade varit roligt.

2 svar på ”Lat söndagsförmiddag

  1. Woah! I’m really loving the template/theme of this blog. It’s simple, yet effective. A lot of times it’s very difficult to get that ”perfect balance” between user friendliness and appearance. I must say that you’ve done a superb job with this. Additionally, the blog loads super fast for me on Firefox. Outstanding Blog!|

    • Many thks, I have worked a lot to made this as I want it.

Lämna ett svarAvbryt svar