Idag känns det verkligen som att det är sommar. Strålande sol och +28 ska man inte klaga på. Vi håller oss i skuggan med hundarna som sover. En skön slappardag med andra ord.
Ett tips för alla, även de som inte är hundägare har jag. Nämligen plastpåsar med fickor i som man fyller med vatten och lägger i frysen. Dessa isbitar lägger vi i hundarnas vattenskål och de gillar verkligen att få dricka kallt vatten. Ibland fångar de en isbit som de yuggar sönder. De är även bra att ha med i kylväskan när man tänker ha en picknick eller på stranden. De tar mindre plats än kylklampar och kyler maten lika bra. Sedan kan man ha isbitar i glasen och få kalla drycker. Eftersom de är böjliga kan man vira dem runt flaskor eller annan mat som bör vara kall.
Glöm för allt i världen inte att dricka mycket vätska under de dagar solen värmer som mest, och tänk på era barn och djur också.
Det var smart! 🙂
🙂