Stilla söndag

Annonser

Vi fick ingen påhälsning från något monster eller annat utklätt barn igår, så godiset får vi äta upp själva. Kan inte påstå att vi är särskilt ledsna för det. Kanske är det våra tre stora hundar som gör att sådana besök uteblir. Istället tillbringade vi en avkopplande stund i bubbelbadet, med tilltugg och ett glas rött. Välgörande för trötta ryggar och efter städning av huset.

Denna dag började med promenad runt byn med hundarna och inköp av frukostbröd. Tyvärr, verkar mannen fått feber och därför ligger han däckad i sovrummet. Jag hoppas att det inte är något allvarligt som influensa, eftersom han inte hunnit ta sin spruta ännu. Jag har vaccinerat mig och det känns bra. Så denna dag är väldigt lugn, vilket känns skönt. Ser fler grannar som får besök av släkt och vänner. Eftersom vår släkt krympt till två väldigt gamla pensionärer, en ung man och en syster som bor långt norrut, får vi nöja oss med varandra och hundarna.

När jag var yngre, brukade släkten på pappas sida träffas vid storhelger. Det var många kusiner och fastrar/farbröder som hade väldigt trevligt tillsammans. Tror att en av de samlande krafterna var min gudmor, som tyvärr dog i cancer alldeles för tidigt. Efter hennes död slutade dessa träffar och kontakterna sker via datan eller telefonen. Lite tråkigt, men jag tror att många har det så idag. Man hinner inte träffas när ledigheten kommer, för då är det så mycket att göra i hemmet. De enda man hinner träffa är de som bor i ens närhet. Vilket som sagt är två äldre människor som helst av allt stannar i sina egna hem. De orkar inte med att sitta och prata alltför länge eller ofta. Vi brukar laga något gott när de fyller år och de uppskattar den middagen.

Klockan närmar sig fyra på eftermiddagen och det börjar skymma utanför fönstret. Ska tända ett ljus och kura skymning en stund.

 

Lämna ett svarAvbryt svar