Snart så 

Annonser

Tänk, på att snart kommer alla vårtrötta djur ut ur sina vinterbon. Här i byn har vi flera igelkottar som rör sig i trädgården när det skymmer. När hundarna rusar ut vid kvällskisset, vet jag att en igelkott har hälsat på. Eftersom risken finns att den är kvar är det bara att rusa efter. Kuma vill gärna sätta tänderna i den. Men ryar jag till, går han bort. Men man får vara snabb. 

2 svar på ”Snart så 

  1. Anne – Livet ur mitt perspektiv – med utsikt från insidan. Små nedslag i mitt liv ur mitt perspektiv. En alldeles vanlig människa, ett alldeles vanligt liv. Inte så mycket att orda om och ändå är det precis det jag gör!
    Anneri den skrev:

    Min hund var världens snällaste mot alla, och då menar jag alla, djur… UTOM igelkottar. Av någon anledning hatade han dem över allt annat. Det är tydligen något visst med de små kottarna för jag har hört att många hundar ogillar dem stort.

  2. Kanske att de rullar ihop sig till bollar när de vill skydda sig. Taggarna utåt triggar kanske?

Lämna ett svarAvbryt svar