Återigen

Varje by, bostadsområde och litet samhälle, har en Ove. Idag var vår bys Ove på hugget och vi var objektet för hans vrede. Han har tydligen tagit på sig att vara kommunens spion. Åtminstone över cykelbanan som går framför kommunens lägenheter. Tur att vi inte hade ätit frukost innan hundturen, för då hade jag troligtvis kastat upp på hans cykelbana. Men Ove:s upprördhet var på sin höjdpunkt och nu skulle han minsann ringa kommunen. Det skulle han göra direkt. Jag är beredd att ge honom en guldmedalj om han får tag i någon från kommunen en söndag och även om det hade varit vardag idag så hade nog Ove fått jobba för att få tag i någon.

Det hela handlar om att kommunen helt plötsligt efter arton år tagit bort en bajstunna vid Ove:s cykelbana. Något jag är förargad över då det inte finns särskilt många av dem i vår by. Därför får man gå långa sträckor tills man kommer till en tunna. I protest har jag lagt påsarna med bajs nedanför den stolpe där tunnan funnits. Tänkte att någon skulle reagera och en ny tunna snart skulle komma på plats. Nu hoppas jag verkligen att Ove får tag i någon på kommunen, för då kanske vi har en tunna snart. Tror nämligen att ”någon” skulle byta ut den gamla och helt enkelt glömt att göra det.

Riktigt rafflande såhär på söndagen. Men det brukar aldrig vara värre saker som händer i byn.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.