Vet inte varför jag inte fått tummen ur och skrivit av mig, men det kan bero på att vi tittade på en film då vi kom in för kvällen. Den senaste Bridget Jones och den var hyfsat bra men påminde en hel del om Mamma Mia. Skönt att koppla av efter dagen som varit lite kylig. +19 är inte speciellt varmt och JR har hållit sig varm genom att klippa alla grenar som han kapade igår. Men efter dagens arbete är det fortfarande kvistar kvar att klippa. Hundarna hade i deras tycke ett bättre sätt att till bringa dagen. De var supervising JR med klippningen och kvaltetstuggade på kvistarna.

Det var inte helgrått ute trots molnen, inte som det är i Sverige. Ljuset är väldigt mycket annorlunda här nere.
Lino älskar att kliva omkring bland kvistarna och leta fram fina exemplar som han släpper till Turbo att provtugga. Teamwork med andra ord.
Som avslutning på söndagen tänkte jag visa ett bildspel på hundarna som leker väldigt mycket nu när det inte är så varmt ute.
Nu är det måndag och jag återkommer efter en natts god sömn.
Tugga och dra på grenar och kvistar verkar vara roligt.
Trevligt bildspel på lekande vovvar.
Tiden går fortare ibland än ibland.
Ja haha