Skönt att vakna när kroppen och hundarna säger att det är dags. Sedan vaknar JR också och det är ju hundarna som vill väcka honom så jag är helt oskyldig. Vi stiger ur sängen och sedan öppnar vi dörren och hundarna rusar ut till sin toalett. Jag rusar inte direkt till toaletten men visst är det skönt att lätta på trycket.

Jag tänkte och gjorde var att torka av allt inomhus. Det låg ett svagt lager av damm lite här och där. Nu är det helt borta. JR tog sig an att klippa mullbärsträdet och nu är det kalt. Massor av grenar som Lino tyckte var så roliga att kliva runt i.
Men klart att en morot kan ge en lördag en verklig topp. Hundarna får var sin morot varje dag när jag bäddar sängen. Alltid uppskattat vill jag lova.
Där var alla grenar på marken och nu är det stackars trädet helt utan grenar. Tyvärr ser jag det fula huset från min plats vid trädäcket. Något jag får leva med.
Vi har haft en fin dag och jag har tvättat kläder som nu hänger i dressingroom på tork. Ingen idé att försöka hänga dem ute då solen är lite för svag, Men det fungerar så bra i dressingroom.
Så fint trädäcket blev efter att JR betsat det. Vi var lite oroliga över att det inte skulle vara rätt nyans men så bra det blev.
Vi har haft en helt underbar oktoberdag och kan inte önska mer. Precis såhär ska ju en höstdag vara.