Trädgårdsarbetet har börjat

Annonser

Idag kände vi att nu måste gräs kapas både här och där. Jag har inte gått loss med min B&D då min arm och axel har en tendens att göra ont vid vissa rörelser. Jag är nästan bra och vet vilka rörelser jag kan göra för att inte få ont. Sedan har jag tränat upp vänsterarmen så jag arbetar mer med den. Nu kände jag att det var dags för ett försök och det gick ganska bra. Jag har klippt gräset som växer vid mina rosenbuskar. Det var tjockt och nu blir det fin gödning till buskarna

JR tog fram gräsklipparen och klippte gräset på framsidan. Men först var han tvungen att kratta ihop träkottar som fallit från mangolian. Men det luktar så gott av nyklippt gräs nu och vi låter det ligga kvar som gödning. Nu är det ju så att i sommar kommer det att bli alldeles gult då solen är så stark. Vi vattnar inte gräs här nere då det gäller att spara på vattnet. Det får våra buskar och träd istället.

Vi har baksidan att klippa lite på också. Men det är mest den del som är framför vårat lilla mosaikbord som har en riktigt fin gräsmatta. Den har vi skött om mest eftersom det inte går att ha det perfekt överallt. Vi har ju hundar som gör stigar lite här och där. Det får man tåla om man har hundar.

Jag brukar gå en sväng hit innan hundarnas middag för att känna om mimosan behöver lite vatten och idag var den törstig, passade på att ge vatten till bägge begogniorna vid bänken också. Tänker passa på att köpa en mindre vattenkanna när vi ska åka ut en sväng.

Vi har kunnat sitta utomhus och äta i två dagar nu och tänk så gott det smakar när man sitter ute. I morgon fortsätter vi med att göra olika saker i trädgården. Februari kan vara lite lurig så en dag kanske inte solen värmer lika gott.

2 svar på ”Trädgårdsarbetet har börjat

  1. Så mysigt ni har det med att hålla fint i er trevliga trädgård. Underbart med alla växter som behöver omvårdnad av dig och att du verkligen njuter av att pyssla med dom. Och visst belönar dom dig med att växa och bli vackra.

    • Man är lite otålig just nu, men det är ju bara februari så jag får ta det lugnt.

Lämna ett svarAvbryt svar