Ska inte tillstå att vi är speciellt morgonpigga och idag tog vi sovmorgon. Vi kände oss verkligen trötta igår och varför vet vi verkligen inte. Men att sova ut ordentligt kändes bra. Även hundarna är trötta så de har inte särskilt bråttom att gå ut. De vill gärna väcka mig och sedan somnar de om.

Morgonen visade vilket väder det skulle bli idag. Viss mår man bra när det ser ut såhär när jalusien åker upp. Man blir bara så glad. Vem vill inte se detta när man vaknar? Jag blir så glad och harmonisk av denna vy. Nåväl vissa dagar är inte himlen lika blå, men oftast ät den det.
Idag har helikoptrar surrat i luften och jag har läst om bränder söderut mot kusten. Inte roligt att läsa om hur det brunnit i närområdet. Vi har förbud mot att tända grillar och brasor nu. De som grillar gör det med gas. Vi kan känna lukten av grillad korv mm ibland om dagarna. Nu har vi även fått lite vind vilket är rätt skönt.
Dagens solnedgång missade jag nästan men det kommer många andra som ni säkert kommer att få se i min blogg.
JR kom på en rolig sak och det var att Putins barn kallas väl putineser. Ganska logiskt tycker jag. Undrar hur många den karln har alstrat?
Sent inlägg eller tidigt om man så tycker men vi är faktiskt både lite dagvilla och tidsvilla. Men fasen så skönt det är. Det att inte vara så tidsberoende.
Härlig att slippa tänka på tiden och göra vad man vill när man vill.
Visst är det 😁