Vi har inte några större projekt utan tar det lilla lugna idag. Vi har haft en del interna diskussioner angående vårat ursprung och det blir väl så när man närmar sig ålderns höst. Men vi tycker båda att det är roligt med släktforskning Det tar en del tid och vi kommer närmare och längre bort så det är riktigt intressant. Nu har vi inte några föräldrar vid livet som kan ge oss ledtrådar och det gäller att försöka komma ihåg vad de berättat. Men vi tar det lugnt och håller på lite då och då.

JR har kört snurradåren på baksidan idag och jag har efter bäddningen endast kopplat av ute på trädäcket. Idag lyssnade vi på vår ljudbok eftersom alla sommarpratare är färdigpratade. Då kan vi stanna precis när vi tycker eller snarare när hundarna tycker att de ska ha sin middag.
Ikväll har vi ätit pytt i panna med rödbetor ! Javisst, allt är köpt här nere och det smakade precis som det skulle. Med andra ord så var det gott.
Undrar vad vi ska göra i morgon? Ja det får väl visa sig när vi vaknat.
Trevligt med ett gemensamt intresse. Jag är tvärtom helt ointresserad av släktforskning.
Fin bild med palmerna och hundarna.