Äntligen kan jag andas ordentligt

Annonser

Regnandet har upphört och luften är lite mjukare. Det är min benämning i alla fall. Naturligtvis är det början på pollensäsongen och det har jag också känt av idag. Men det är bara att börja med nässprayen och njuta av den begynnande våren. Jag har suttit och bläddrat i mina trädgårdstidningar i flera veckor nu och längtar efter att få ta mig ut i trädgården och börja påta. Nya växter ska köpas och planteras.

Usch, har det inte varit en alltför lång och regnig vinter? Jag tycker i alla fall att det känns så. När sedan världen härjas av despoter och resten av de styrande bara låter allt hända. Vart är världen på väg ? Journalisterna grottar sig i allt och fabricerar historier så de ska bli kända. Är det åldern som gör att man blir cynisk och kritisk? Kanske för erfarenheterna man gjort som fått ögonen att öppnas. Jag gjorde stora upptäckter under den tid jag hade mitt företag angående människor och det jag kan säga är att det finns fler som Trump här i världen.

Otroligt att maskrosor är de första som dyker upp så fort det slutat att regna. Vi har inga hos oss än så länge men de kommer nog. Gräset växer och JR får nog ta sig an det mycket snart. Idag har han fortsatt med sin toalett och den kommer att bli riktigt fin när han är klar med den. Fast det har jag nog skrivit tidigare så det kanske är tjatigt att läsa. Men JR har smak och är duktig.

Tyvärr blir detta inlägg lite sen men vi tittar på en spansk serie som faktiskt är rätt bra och jag blir lite distraherad. Så nu ska jag återgå till tittandet innan det är dags att sova.

2 svar på ”Äntligen kan jag andas ordentligt

  1. Skönt med bättre luft för andningen.
    Det väntar en trevlig tid för dig i trädgården med plantering och annat.
    Maskrosor är överlevare och dom lyser upp i alla fall.
    Är väl ändå trevligt nu med grön gräsmatta?

    • Vi njuter så länge gräsmattan är grön för snart blir den brun. Det är därför jag vill ha buskar och träd som är gröna.

Lämna ett svarAvbryt svar