Vi har haft ett par rätt sköna daga med lite mer normalt väder och nu kommer nog den sista caniculen för i år. Eller jag kan ha fel. Jag menar att det kan ju komma någon till vad vet jag? I morgon ska det bli mycket varmt och vi kan vänta oss temperaturer upp mot förtio plus. Så baddräkten har verkligen blivit väl använd i år och det blir morgondagens klädstil. Tycker att jag ser ut som en rysk kulstöterska i baddräkt och kallar mig Olga när jag har den på mig. JR tycker att jag är rätt rolig när jag spelar den rollen.

Den som säger att det är roligt att bli gammal, ljuger för det är inte alls roligt. Den kropp du en gång haft är ett minne blott hur du än försöker träna eller gå ner i vikt. Jag har gått ner 26 kg sedan vi flyttade hit och ändå är midjan ett minne blott eller sitter inte där den satt en gång i tiden. Men med kläder på så är det helt okej tycker jag. Kaftaner föredrar jag nu på sommaren när temperaturen är hög.
Fast det där med figuren är en petitess då det trista är att man har ont lite överallt alltid. Konstig värk som plötsligt bara uppstår från att inte ha gjort någonting. Man vaknar och sätter sig upp i sängen och så gör det ont och det är inte på samma ställe varje morgon. JR har samma upplevelse angående värken som uppstår från ingenstans.
Det enda som är bra med att bli gammal är att man är så klok, jämfört med hur det var när man var yngre. Nä nu får det vara nog med allt gnäll för det var det väl?

Såhär såg solförmörkelsen ut hos oss ikväll. Jag ville inte titta direkt på solen så jag kikade på den bakom trädet. Vi var kanske lite för tidiga men detta blev vackert.

Med en stor portion humor kommer man långt.
Det där med ont som förflyttar sig dag för dag är rätt så trist. Ofta är det värst på morgonen men när man väl har rört sig lite så blir det bättre.
Tyckte in det gnäll utan mer konstaterande av fakta!!
Mycket vacker bild, tycker jag. Får jag låna den och jag skiver vem som har tagit den så klart.
Klart att du får låna bilden.
Tack