Framme i Motala

Annonser

Blev klar kl.13.00 idag och efter en del turer i Stockholm kom vi ut på E20 söderut. Vi snurrade runt Karolinska sjukhuset 2 ggr. Det var lite köer i huvudstaden men det hade vi beräknat.
Sedan tog vår kära gps Lennart oss på genvägar ut på landet. Jag började tvivla på att vi var på rätt väg. Men det var vi.

När vi så äntligen kom 60 m från ställplatsen var det en bro. Den såg fruktansvärt låg ut och när vi försökte var taket nära bron.
Jag stoppade försöket och dirigerade till en annan infart.
Det var 2 små broar där vikten var högst 3,5 ton och vår husbil väger liiite mer. Men här sade jag kör för tusan.

När vi väl kom hit fick vi reda på att det var fullbokat. Vi hade ingen aning om att Vätternrundan ska köras i morgon. Men killen i receptionen är urtrevlig och visade en plats som vi får stå på någon timme. Sedan ska vi flytta oss ett litet stycke till en plats som egentligen inte får användas som ställplats, men då folk gått hem från sina jobb på andra sidan järnvägen ställer vi oss där.

Det är precis vid vattnet och det blir superbra.
Nu blir det en whiskey och sedan ska hundarna få mat. Slutet gott allting gott.

Lämna ett svarAvbryt svar