Idag startade vi tidigt med dagen. Mannen vankar runt i Malmö och väntar på att husbilen ska bli klar. Sedan ska den besiktigas och jag håller tummarna att han får allt klart idag. Jag har varit en tur till Trelleborg med pappa, som skulle justera sina hörapparater en sista gång. Väl hemma har jag skrivit ut offerter och jobbat med nya uppdrag. Nu ska jag ta en paus med en kopp kaffe innan det är dags för hundrastningar.
Denna arbetsvecka har verkligen börjat med rivstart för mig och glädjande nog har flera av förra årets kunder hört av sig om fortsättning denna säsong. Då var allt klart med mina veteraner och jag kan ta ut hundarna.
Solen som sken så fint har gömt sig bakom molnen och vinden har tilltagit. En mellandag när det gäller sommaren. På med jackan bara.
