Sommar här när Lotta på Liserberg börjar

Någon dutt av det som är fint med Sverige på sommaren är ju Lotta på LIseberg. Idel glädje och värme. Man behöver verkligen sådana program när världen är som den är. Vi brukar ha några program som vi ser på och detta är ett av dem. Annars är det fransk radio som gäller och det är för språkets skull.

Vad har ni gjort idag? Jag har tvättat lakan och en ljuvlig doft sprider sig i trädgården. Lite svag vind har vi haft och det var bra då solen gömde sig ovanför molnen på sena eftermiddagen. JR har småpysslat med lite olika saker och det är så vi vill ha det om dagarna.

Mycket vatten går det åt om dagarna och vi kör ju med Brita och då behöver inte JR släpa på vatten från affären. Men jag brukar spara på någon flaska som jag fyller med vatten och har i kylskåpet för det finns inget som slår kallt vatten utan någon smak. En flaska minst om dagen blir det för mig och jag tror JR klämmer ett par.

Ljuset idag har varit lite annorlunda och det märks kanske på bilderna. Men så är det ibland. Vi är vana vid att det kan bli så när moln skymmer solen som är så stark.

Dagen har varit rätt behaglig trots att det är hög luftfuktighet nu. Vi har fläktarna på inomhus och hundarna brukar gå in och ligga på det svala klinkergolvet. Men jag är glad att bägge anammat kylmadrasserna och ligger på dem när de är ute och känner sig varma. De vill ju gärna vara med oss och Lino har ett stort behov att få vara nära.

Fina blommor på mangolian. Det finns olika sorter av detta träd och vi har en sort som jag aldrig sett tidigare. Men blommorna är så vackra. De doftar gudomligt också. Önskar ni kunde känna doften. I morgon kanske just denna blomma är borta för de blommar inte så länge men då har en ny slagit ut. Ny blomma men samma doft.

2 svar på ”Sommar här när Lotta på Liserberg börjar

  1. Kul att ni lyssnar på Fransk radio, har ni några favoritkanaler att tipsa om? Jag har hittat Sud Radio som jag tycker är bra för där är mycket prat och inte för mycket musik – det kan jag ju lyssna på någon annan gång liksom 🙂

Lämna ett svar