Inte direkt trevligt med utearbete idag så vi har kört med passivitetsträning och det är inte JR:s bästa gren. Jag tvättade lakan och efter att jag hängt upp dem och bäddat sängen rann svetten på mig. JR hämtade hem soptunnan och var lika varm han efter den promenaden. Så vi sänkte ned våra varma kroppar i poolen och hundarna gick in i svalkan.

Först mot kvällen satt vi ute allihop och då var temperaturen +34 vilket är riktigt behagligt tycker vi. Vilken tur att jag köpte de två kaftanerna då de är perfekta att använda när det är varmt. Tids nog hamnar vi i kyligare väder med fleeströjor och långbyxor. Men det tar ett tag tills dess.
Vet inte hur många gånger som jag fyllt min vattenflaska med bubbelvatten idag, men jag dricker nog ca 3 liter minst om dagarna nu. Det lustiga är att jag inte går på toaletten så många gånger, alltså svettas jag ut det mesta. Men idag är första gången som jag känt av att jag svettats ordentligt.
Inte mycket till gräsmatta här på baksidan just nu och det är inte mycket bättre på framsidan. Men vi kan inte hålla på och vattna för att ha en grön gräsmatta när det är såhär varmt. Det räcker med att vattna växterna lite då och då. Vet att en del har slangar nedgrävda som droppar vatten hela tiden på växterna, men vi tycker att det går lika bra om inte bättre att sköta allt för hand.
Nu börjar solen gå ned redan fem i nio och dagarna blir kortare. Lite tråkigt tycker jag. Men solnedgångarna är väldigt vackra i augusti tycker jag.
Dagens visdomsord:”Alla våra drömmar kan uppfyllas om vi har modet att uppfylla dem.” Walt Disney
Dricka mycket måste man när det är så varmt.
Skillnad mot de frodiga och gröna gräsmattor vi har här.
Här går solen ner 20.57 så än så länge har vi också långa ljusa kvällar.
Lite tråkigt att det går så fort mot vintern i Sverige. Vi har ju bara sensommar och sedan höst tills det blir vår igen. Ja du vet ju det eftersom du tillbringat så många vintrar i Spanien och Portugal.
Ser på väderkartorna att ni har bastuvärme och avundas er verkligen inte!!
Nja, inte direkt bastu skulle jag vilja säga. Igår +38 vilket inte är så farligt. Bara man tar det lugnt och håller sig i skuggan så går det bra.