Hösten kom med buller och bång

Annonser

Igår kväll hörde vi muller på avstånd och när JR höll på att laga middag, gick strömmen och han rusade och kunde konstatera att jordfelsbrytaren hade löst ut. Strax hade vi lyse igen och allt var frid och fröjd eller? Vi brukar se på nyheterna vid middagen och då använder vi JR:s laptop. Nu ville den inte och fick inte kontakt med vårat internet. Jag höll på som en galning och det gick inte att få igång det alls. Men efter x antal omstarter av datorn så voila!!! Kontakt och JR kunde pusta ut. Han var nästan beredd att köpa en ny på stört trots att den han har inte är särskilt gammal. Nu sparade jag hans pengar och han är glad för det.

Jag vaknade runt klockan någonting och det var totalt svart i hela huset. Att jag inte visste vilken tid det berodde på att ingen av våra digitala klockor i sovrummet fungerade och när jag tittade på den analoga vi har i hallen visade den på sex någonting. Hundarna vaknade och skulle naturligtvis gå ut. JR fick återigen slå på jordfelsbrytaren och ställa klockorna. Vi somnade tillslut och när jag vaknade var klockan 0:19 och jag ett frågetecken. JR berättade att det varit ännu ett strömavbrott under morgonen.

Jag fann det för gott att titta på vår analoga ännu en gång och det var tid att stiga upp. Öppnade upp huset och lät hundarna gå ut en sväng. De kom rusande in och då smällde det till ordentligt väldigt nära. Jag satt med öppet fönster på sängen och Lino kom flygande på mig. Turbo lade sig vid mina fötter och efter nästa hårda smäll kom regnet. Det öste ner och jag fick rusa runt och stänga fönster och dörrar.

Tro mig när jag säger att när vi ätit vår brunch hade det slutat att regna och bombardemanget var borta. Jag kunde cykla ute och hundarna var glada att vi lagat vädret. Men naturligtvis hade JR en arbetsam dag då han måste ställa alla våra klockor.

Ja, vi har haft en händelserik helg och som jag tidigare sagt så har vi aldrig tråkigt.

”Du kan inte välja hur du ska dö. Eller när. Du kan bara välja hur du ska leva.”

Joan Baez

3 svar på ”Hösten kom med buller och bång

  1. Uddmor – Kimitoön, Finland – Som den Drake jag är, både syns och hörs jag när jag väl bestämmer mig för att vara social. Jag ogillar stora sällskap, men kan sitta och prata med dig i timmar om livets stora gåta. Eftersom jag dessutom är född i Jungfrun, går det åt en hel del tid till att analysera. Både mig själv och min omgivning. Jag anser att hjärnan är till för att användas och är obotligt nyfiken. Inte på mina grannar men på allt som innebär något slags utveckling, oavsett om det gäller teknisk eller personlig dito. Det tar lång tid att förtjäna mitt förtroende och komma mig inpå livet. En välutvecklad försvarsmekanism innebär att jag ibland uppfattas som otillgänglig, dryg eller arrogant. Men låt dig inte avskräckas. Innerst inne klappar ett stort och varmt hjärta.:-)
    Uddmor den skrev:

    Dramatiskt med åska.

Lämna ett svarAvbryt svar