JR behövde fler plankor till trädäcket runt poolen och vi vill passa på att köra och handla innan Lilleman kommer hem. Nu fick vi ett pm från hans fostermamma och hon hade sett fel på dag. Det är i morgon tisdag han ska vaccineras och kastreras, så på onsdag kör vi upp och hämtar honom. Så i morgon får JR spika banka igen då.
Innan vi körde hängde jag upp lakanen som jag tvättade igår kväll. Trots hög luftfuktighet borde de torka till kvällen då solen lyste och det var lite vind. Turbo blev glad och pratade på när hon märkte att vi skulle ut och åka. Hon älskar att åka bil och behöver muntras upp en hel del nu.

Vinkade hejdå till huset och så var vi iväg. Det var ju inte någon lång bit vi skulle åka och efter dessa år är vi väl bekanta med vägen. Trodde jag.

Älskar byns fina allé. Den är så välkomnande när man är på väg hem, men nu var vi på väg bort. Kunde inte låta bli att fota den. Jag har sovit som en kratta inatt (om nu man kan säga att krattor sover) och jag skyller allt på lufttrycket. Så det var skönt att komma ut på en tur. Tror jag hade somnat ute på trädäcket annars.

Så för att hålla mig igång satt jag och pladdrade om dittan och dattan. Helt trygg med att JR klarade navigeringen själv. Det kändes så skönt att inte behöva vara co-driver. Så var hamnade vi? Jo, vid rondellen där man svänger till betalstationen till A9. JR hade helt sonika bara kört på och glömde att svänga mot Narbonne och den gröna vägskylten. Vi skulle inte köra betalväg idag. Inte idag sade jag och så gjorde vi en norrman och körde runt i rondellen. Tur vi har franska skyltar nu. Precis innan hade JR sagt att han tyckte att vi kommit iväg lite sent idag. Jaha, men en extra sväng var det okej med hm.
Vad säger man i detta läget? Jag sade ingenting bara jaha. Älskar JR för mycket och varför bli irriterad för i stort sett ingenting? Vi kom ju ner på rätt väg och jag tycker väldigt mycket om rondeller. De gör felkörningar så mycket enklare.

Så hamnade vi där vi hade tänkt oss och plankorna fick vi med oss. Dags att vända hemåt och JR skulle handla lite som vi kommit på igår kväll. När är man helt säker på att ha köpt precis allt man behöver? Vi upplever att det ofta är några extra småsaker som kan vara bra att ha.

Enda rondellen vi körde genom var den som leder till vägen hem. Väl hemma släppte JR av Turbo och mig. En mycket gladare hund har vi haft här hemma idag. Hon har varit ute med oss och inte bara varit inomhus. Lakanen torkade fint ute och vi fick ett skönt bad.
Nu vid 23.00 blixtrar det och åskar ute. Det är mörkt men när blixtrarna lyser upp himlen ser jag att det regnar också. Tror inte vi behöver vattna i morgon. Jag har tryckt ner alla jalusier så åskan inte hörs så bra då Turbo blir så rädd. Hoppas det slutar innan vi lägger oss att sova.
Rondeller är så bra när man behöver köra tillbaka en bit för att komma rätt.
Roligt att Turbo är piggare och gladare.
Finns alltid något som fattas när man har handlat “allt”.
Konstigt va ?