Lördagen kom och med en sorg

Det första jag såg när jag tryckte upp jalusierna i morse var kondoleansbordet utanför vår vinbondes grind. Vår rara gamla man som brukade vinka till oss från sin balkong har somnat in. Nu har de likvaka som katoliker har och gårdens gamle herre har lämnat jordelivet. Vet inte hur gammal han var men jag hoppas att han levt alla sina år bra.

Lite jobbigt för Lino med så mycket spring vid grinden hos vinbonden. Men tillslut tog de in bordet. J var även dit och jag vet inte om han skrev i boken men jag tror det. Lite sorgkant på vår lördag men så är ju livet.

Jag vipplade idag och JR dammsög poolen som var lite väl grusig efter den blåst vi haft ett tag nu. Jag bytte min klänning till yogabyxor och en lång t-shirt då blåsten gör att man blir lite kall mot kvällen. Men efter i morgon blir det sommarvarmt igen och då blir det klänning. Om jag ska jämföra dessa dagar blir det med en fin svensk sommardag.

Idag har vi vattnat våra växter och det efter klockan 20.00 då det är tillåtet. En stor brand härjar i Spanien på gränsen mot Frankrike och vägen är avstängd. Jag hoppas verkligen att de lyckas släcka den snart.

Efter en dag ute är vi nöjda och lutar oss tillbaka. Livet är rätt bra nu.