En lördag som alla andra eller?

Frost i gräset även denna morgon och lite kyligt att sitta ute. Men vi satt ändå en stund så hindarna fick nosa runt ordentligt. De vill ju gärna ha kontroll över allt i trädgården när vi går ut. Vi väcktes av klockan på grinden och JR gick ut med hundarna och tog emot det första paketet vi skickade till H. Han postade det den 4/12 och vid efterforskning kunde han via den franska posten se att det kommit fram till utlämningsstället i Malmö efter fem dagar. Men på lappen på paketet som kom tillbaka stod det att paketet inte var hämtat. Vi vet ju att H inte fått något meddelande om att det kommit fram så hur i hela världen skulle han kunna hämta ut det? När han sedan frågade efter det så fanns det inte där.

Paketet ser ut som att det genomgått en fotbollsmatch. Jag svär över Postnord som är ett förbannat skitföretag. JR ringde för att försöka prata med någon där och den som svarade kunde knapphändig svenska. Det är väl så de gör anställer människor som inte bryr sig ett jota om service eller kan svenska språket. Nu ska vi packa om allt och ta ut julkorten och hoppas på att det ska fungera denna gång. Sverige levererar ännu en gång och Frankrike ger precisa detaljer vart paketen är. Så glad att vi inte bor där uppe längre.

Solen värmer på väldigt bra och efter frukosten kunde vi sitta ute. Men skydd för ögonen var ett måste för solen är skarp nu. Vi har cyklat våra minuter och faktiskt så känner jag mig starkare efter två veckors trampande. Detta blir bra känner jag.

Jag har torkat av inomhus idag och det känns bra. Har fått fart på vänster hand som får stå för det mesta av jobbet nu. Bara bra att träna upp den handen också. JR har gjort alla papper klara för Mackan nu när vi bytt kamrem och så ska vi snart göra service på honom. Ja, inte på JR utan på Mackan. Fast JR ska på kontroll av sina eksem om en vecka. Lino tycker inte om att JR är borta så mycket och är lite av ett klister på honom nu.

Nu ska det bli varmare på dagarna och vi tackar för det. Det räcker med vinter för i år.

Kunde varit gårdagens solnedgång, men är faktiskt dagens. En blek vacker vink till dagen.

Då var det fredag igen och solen hittade fram

Men det har varit rejält kallt här inatt för att vara här i södra Frankrike. Så jag kunde konstatera frost i gräset i morse.

Ja, det var kylslaget då vi öppnade dörren till trädgården. Men solen hade vi ju i alla fall. Hundarna var glada och vi satte oss ute en stund innan frukost. Jag satte kläder i tvättmaskinen och kände mig allmänt nyttig.

Allt torkade upp snabbt och vi cyklade ute idag båda två. Jag skyndade mig ut efter att ha bäddat sängen för vem vill inte ta vara på vädret när det är som idag. Som alltid belönar jag mig efter att ha utfört morgonsysslorna som att göra rent fönstren från Linos sagel , plocka ur diskmaskinen och bädda sängen. Nu vill jag njuta av förmiddagen. JR har en del bestyr inomhus och han får ha sin egentid vilket vi unnar varandra.

Jag belönar mig alltid med en tomat efter utfört arbete och att kunna äta den utomhus gör att den smakar ännu bättre. Det är ju så att de smakar mycket bättre här nere än i Sverige under vinterperioden. Jag älskar ju tomater. Hundarna får alltid varsin rå morot och idag fick den även en stor skiva färsk gurka. De älskar även tomat men den ville jag ha för mig själv.

Så skönt att kunna vara ute så länge idag efter två dagar med regn och moln. Vi njöt otroligt mycket och ikväll sover hundarna som stockar. Tänk vilken skillnad en dag med uppehåll och sol gör för oss alla. Underbar fredag.

Helgen är här och den bleka vintersolen sjunker ned bakom taken. Men regnet är borta och nu är det snö i bergen så de som är begivna på skidåkning kan verkligen få sitt lystmäte. Vi är långt från den tiden nu och ser mer fram mot våren och värmen som kommer.