Idag var det betydligt lugnare på morgonen och hundarna tog också sovmorgon. Hörde kyrkklockorna ringa när jag steg ut i trädgården. De har en mycket vacker och spröd klang och hörs inte alls så påträngande. Fåglarna hörs desto mer. Vi har mycket fåglar här och det kan bero på att skogen inte är så långt borta.

Lite tråkigt väder idag då solen inte riktigt ville tränga igenom molnen någon längre stund. Eftersom det blåste lite så kändes det kyligt tyckte vi. När både jag och JR var upptagna en kort stund. Jag på min tron och JR med att betala vår husförsäkring på datorn, så passade Jack på att riktigt smutsa ner sig. Vi har ju en stubbe efter ett stort träd och där kilar tydligen någon pytteliten mus ner bland rötterna. Lino är ju besatt av mössen och han är ofta där och nosar. Klart att Jack blir intresserad och gärna vill vara med och gräva för det tycker han är en jätterolig sysselsättning.

Jack är som en liten skugga efter Lino om dagarna. Nåväl han slängde sig på hallmattan med ben som var lika svarta som pälsen på Lino. Jag blötte snabbt en frottehandduk i poolen och eftersom Jack alltid är pigg på vatten kom han efter mig och jag kunde tvätta honom ren. Men nu låg det jord på gräsmattan och jag greppade en borste och sopade tillbaka allt. Sedan behövde vi täppa till det hela så att hundarna inte kan gräva mer. Vi har ju en del cemtnblock som JR målat gröna och jag har ju byggt lego i min barndom så det blev rätt bra tycker jag. Vi får se om det blir något annat senare men än så länge får det vara såhär.

Jag försökte övertala JR om att vi inte skulle titta på den andra semifinalen av Eurovision ikväll, men han ville absolut titta. Så jag gav med mig och sysselsatte mig bl a med att sy ihop Jack:s surre som fått hål i huvudet. Men först måste jag stoppa tillbaka det som han fått urrivet. Tror Jack blir glad i morgon när han för se att surre är hel igen.
När Luxemburgs bidrag hördes på tv:n, tog Jack sin gröna pipfisk i munnen och började springa runt och pipa i takt med musiken. Det var som att han riktigt lyssnade på musiken och stannade upp när sångerskan inte sjöng och sedan började igen så fort hon hördes.Det såg onekligen roligt ut. När bidraget var klart släppte Jack pipfågeln och lade sig ner och somnade. Aldrig en tråkig stund med den killen.






































