Dagsarkiv: november 2, 2011
Utrikesministern om denna onsdag
Carl Bildt summerar denna onsdag som är minst sagt händelserik ute i världen. Själv är han i Danmark för möte med Nordiska rådet. Arabvärlden har tydligen någon överenskommelse på gång, som ingen vet speciellt mycket om i nuläget. Israel däremot har en premiärminister Nethanjau som vill övertyga Knesset om att förklara krig mot Iran. Det känns mycket oroväckande. Dessutom ska man göra repressalier mot palestinierna för voteringen i Unesco.
Det är mycket oroligt i arabvärlden just nu och känslorna är heta. Oroshärden verkar finnas där och minsta lilla kan tända gnistor så att det utmynnar i krig. Detta är inte bra alls.
Papandreu har fått igenom folkomröstning i Grekland och ska träffa representanter från EU idag. De vill säkert ha en förklaring. Vad har de för alternativ? Jag har inte läst eller hört om något sådant. Istället tänker de dra med sig hela Europa i sin kris. Undrar vad detta ska sluta?
http://carlbildt.wordpress.com/2011/11/02/onsdag-i-varlden/
Att ojämlikhet skulle leda till fler brott är en myt
Det vill i alla fall jag påstå. Avundsjukan och prylhetsen är det som leder till fler brott. Som när man läser i bl a aftonbladet att barn lider då föräldrarna är så fattiga att de inte kan åka på utlandssemester. Jag blir häpen. I min barndom då sossarna styrde vårt land, hade vi inte råd att åka ens på semester i Sverige. Vi hade ingen bil och de kläder jag fick var sydda av min mor. Det är inte många skolresor jag varit på eftersom det blev för dyrt för oss. Kött åt vi bara på helgerna. Min första cykel fick jag när jag var 10 år och då hade min far jobbat extra som vaktmästare på kyrkogården, för att få ihop pengar.
Jag hade skolkamrater som fick vad de pekade på och visst hade jag också önskat att ha det så. Men jag blev inte mobbad för det och jag led väl inte nämvärt då det fanns nöjen som var gratis. Min far och jag var på biblioteket varje vecka och lånade böcker. Jag fick gamla veckotidningar av en bekant till min mor och ur dem klippte jag pappersdockor som jag lekte med. Jag sydde kläder till mina dockor och ett twistband fick jag av min mor. Hade någon en boll så kunde man leka en massa olika lekar.
Att det skulle vara svårare för barn idag att klara sig utan prylar är något jag inte köper. Det finns begagnade mobiler, spelkonsoler, dataspel mm om det nu är det de vill ha. Man måste inte åka på semester utomlands och man behöver inte ha det senaste i klädväg. Klarar inte barnens föräldrar att uppfostra sina barn till det, då leder det till fler brott. För att få allt det någon annan har, stjäl man. Precis så som skedde i London för inte alltför länge sedan. Ha begäret ledde till upplopp och stölder.
Att det ska vara orättvist att någon som lagt ned flera år på studier och tagit höga lån, tjänar mer än någon som inte gjort det, ser inte jag som ojämlikt. Vi har alla ett val och ett liv som vi själva bestämmer hur det ska se ut. Det är aldrig för sent att studera heller så den som missat det vid unga år, kan göra det sen. Det vi främst ska lära våra barn är att pengar inte är allt, utan det finns annat som är mer värt.
Detta är skrivet av en som mycket väl kunde kallats fattig i min barndom, men som gjort val så att jag kan köpa åtminstone en del av det jag gärna vill ha nu när jag är vuxen.
Top 10 Funny Baby Videos!
Det hade man aldrig kunnat tänka sig då
När Saab grundades och man började bygga bilar i Trollhättan, hade man väl aldrig kunnat tänka sig att det en gång skulle bli en kommunistisk bil. Något så helsvenskt och ett av Sveriges stora flaggskepp har en turbulent tid. Först blir det en amerikansk bil, för att efter några år bli holländsk. Sist i ledet är kineserna som nu verkar ta över biltillverkningen. Vänsterpartiet måste jubla idag. En fabrik på svensk mark i kommunistiskt ägo.
Man har undrat lite när allt pågått med köp och uteblivna löner, varför de inte sagt upp folk. Bygger man inte bilar så säljs det inga, vilket i sin tur leder till att det inte kommer in några pengar till företaget. Inte konstigt att de som arbetar där inte får lön. Nu kommer uppsägningar och det var väntat, trots att facket på Saab verkar förvånat. Hur hade de kunnat tro att alla skulle kunna få stanna? Världen står inför en lågkonjunktur och alla företag drabbas mer eller mindre.
Kanske satte de jublet i halsen nu och vem vet vad som händer med företaget i framtiden. Det kineserna har räddat är namnet och inte bryr de sig speciellt mycket om de som arbetar där. En stor möjlighet är att tillverkningen flyttas till Kina i framtiden. Marknaden är större där och ekonomin bättre än i västvärlden. Jag kommer att tänka på sketchen där Rolv Wesenlund är tandläkare och vill påskina att Volvo Sonett är italiensk och patienten att bilen heter Saab Sonett och är svensk. Då hade de aldrig kunnat tänka sig att Saab blir kinesiskt. Men tandläkaren ahde rätt i en sak att det inte är en svenk bil.
Hur lyckat är det?
Maria Wetterstam gör ett inlägg i facebook, angående ledarrollen i Stockholm för miljöpartiet. Liknande som Göran Persson tidigare gjort. Men hur lyckat är det att fd toppolitiker lägger sig i hur och vilka som väljs av partierna? Det är oftast brukligt att de brukar hålla sig borta från val och låta partierna sköta sina utnämningar själva. Jag tror att det är det bästa.
Att sedan man avgått försöka påverka hur partierna formas och ser ut ska de lämna till de som fortfarande är aktiva politiker. I dagens nyhetsmorgon ploppar Pagrotsky upp och tycker till om situationen i Grekland vilket känns en aning konstigt. Han har varit rådgivare till Papandreu och se hur bra det gått. Borde han inte känna sig lite dum, när en socialdemokratisk premiärminister kört landets ekonomi i botten? Sedan dyker Göran Persson upp med Gro Harlem Bruntland och då börjar det likna lite som att de är desperata i det socialdemokratiska partiet. Ingen nu verksam sosse försöker uttala sig om något som sker i Europa idag. Det verkar som att de inte klarar av det.
Juholt är förpassad till Indien och resten av partiledningen har tydligen stängt in sig i någon garderob. Borde inte deras talesperson i utrikespolitik vara den som sitter i tv och pratar om situationen, om nu någon sosse ska göra det? Istället står Persson i tv och låter som en partiledare. Man undrar om de tänker återinställa honom i den positionen och göra sig av med Juholt. Hade jag varit partiledare så hade jag känt det som att man ville bli av med mig.