Plötsligt hade vi att göra

Annonser

Efter klippning av mullbärsträd och syrenen hade vi x antal säckar med avfall som skulle till återvinningen och vi hade planerat att göra det i morgon onsdag 1:a november. Men någon gång inatt eller tidigt i morse vakande JR upp och meddelade att det går ju inte för det är röd dag då. Jag ville ju handla lite saker på Super-U också och då måste ju affären vara öppen. Därför var det idag vi skulle köra och slänga allt avfall. Men varför stressa? Så vi tog det lugnt och siktade på 14.00 då allt öppnar efter lunchstängningen.

Såg lite mörkt ut i morse på himlen men detta moln seglade någon annanstans. Men det var så dramatiskt att jag bara måste ta ett foto. Det har inte regnat i natt så jag undrar lite vad det gjorde här. Nåväl det försvann åt något håll.

JR lastade på nio säckar och fler fick vi inte med oss i första vändan. Eftersom vi har en liten kille som har svår separationsångest varje gång någon av oss åker på en inte matköpsdag, vilket ju är torsdagar, så följde vi med allihop.

Någon var lite orolig tills vi tog ut kopplen och hundarna förstod att de skulle få följa med. Då blev det annat ljud i källan och de båda var så glada. Eftersom ni ser att det är säckar kvar så körde vi två gånger till avfallshanteringen. Sedan var det dags för mig att handla lite på Super-U. Jag hittade bland annat de sötaste äggkoppar jag sett. Fotar dem i morgon. Eftersom vi var lite sena så köpte jag med mig var sin baguette som vi fyllde med skinka,emmentalerost, lök,majonäs och tomat. Men naturligtvis fick hundarna sin middag först. Vi åt våra mackor ute och njöt av den sista värmen innan solen gick ner.

Hundarna måste ju undersöka trädgården igen så det inte varit någon inkräktare här när vi varit borta.

Nu är det lite som på somrarna i Sverige att man får ta vara på dagarna med sol. Idag har vi haft +20 med solen som ökat på värmen vilket är helt underbart. Såg en pappa med x antal barn som kom förbi grinden klädda i mörka mantlar och kläder. Lino var naturligtvis på alerten och gav ett par skall till dem. Farligt det där.

Vi är så nöjda med dagen och att ha blivit av med alla säckarna. Känner oss faktiskt lite duktiga. Nöjda med dagen har vi ätit mer av den goda kycklinggrytan och tittat på ett avsnitt av Solsidan till det. Skadar inte med lite feegood när världen ser ut som den gör.

Ny månad i morgon och jag köpte en ny väggalmanacka för nästa år idag. Franska slott är det på bilderna. Passar så fint i köket tycker jag.

Inte en lysande dag

Annonser

Grå himmel och det var bara att stoppa lakanen i tvättmaskinen. För vad gör man egentligen en dag som känns grå från början? JR gjorde klart krukorna på baksidan som nu är så fina. Grönt är skönt minsann. Jag hade ingen som helst inspiration idag att fota då ljuset uteblev. Inte en enda glimt som kunde inspirera till ett fint foto. Så idag blir det en del foton från tidigare. Något med grönt tänkte jag eftersom vi är så inne på den färgen. Få se nu vad jag kan komma på.

Hittade ett foto från 2013 och en typisk vy från skåne i november som ju är runt hörnet. Märker även att detta blir publicerat en dag senare än jag tänkt och det beror på att vi tittade på två avsnitt av Solsidan på play. Vem kan koncentrera sig på att skriva då? Inte jag i alla fall.

Men det är något suggestivt över de dimmiga dagarna i november som ofta inträffar i skåne. Man känner sig iskall inpå skelettet efter en promenad ute och önskar att man var någon annanstans.

Hm undrar varför jag hittar dessa dimmiga foton idag? Kan det bero på min sinnesstämning måntro? Jag är ingen älskare av hösten och blir ofta lätt deprimerad när den kommer. Det är mest kylan och regnet jag inte tycker om. Mörkret är också jobbigt. Mitt vänstra ben blir stelare och jag har ont oftare i det. Nog med klagomål nu tycker jag det kommer fler fina dagar här nere så här ska inte deppas ner sig.

Väldigt tröstelikt att se denna bild då vi hade det +19 ute idag här hemma. Men grönt som tusan var det i vår gamla trädgård. Ni behöver inte fråga om vad jag föredrar. Den som saknas är vår Kuma som ju flög upp till hundhimlen för ett år sedan. Men det är fint att ha honom på foton när han var pigg och glad.

Vi hade en inte så torr sommar förra året och oktober 2022 var mer färgrik. Vet inte om det var fler soliga dagar för minnet sviker. Men vi kommer säkert att få sol snart igen.

Igår upptäckte jag att vår lilla rosenbuske på baksidan blommar för fjärde gången i år och det är rekord.

Så vacker och så upplyftande att se den. Det är en ny dag nu och sista på denna månad. Hoppas jag kan hålla tiden i morgon på inlägget.