Sista dagen i mars

Annonser

Ännu en månad är till ända och vi har idkat uteliv som vanligt. JR har klippt gräset på baksidan och rensat en del ogräs. Jag har väl inte gjort mycket nytta utomhus men desto mer inomhus. Sängen ska bäddas och någon kanske undrar varför det ska vara sådant stor projekt. Eftersom vi alltid låter våra hundar sova med oss har jag utverkat att var kväll ska det vara rent i sängen. Alltså inget hundhår. Därför skakar jag alltid våra täcken och luftar dem noga varje morgon/förmiddag. Sedan är det kuddarnas tur som får samma behandling och även borstas med en gummiborste. Förövrigt köpt på trädgårdsmarknaden i Malmö för över femton år sedan. Nåväl därefter borstar jag underlakanet med den nämnda borsten. Efter det tar jag min supersugare och dammsuger lakanet från kvalster, hudflagor och det hundhår som eventuellt kan ligga kvar. Sist lägger jag tillbaka kuddar,täcken och ett överkast så hundarna kan ligga på sängen under dagen om de vill. Omständigt? kanske men vill man låta hundarna sova i sängen vill jag att det ska vara rent var kväll. Hur gör ni?

På en vecka har det blivit stor skillnad på mina blåregn. Stammarna har blivit riktigt jocka sedan jag klippte ner dem i för våren. Snart får jag säker fina blommor där också, Men det dröjer kanske något år till vad vet jag. Är ingen trädgårdsmästare men älskar blommor och växter och det blir väl bra ibland och inte lika bra andra gånger.

Vi tog en korv med bröd ute idag och et smakar alltid bäst att äta det utomhus.Andra som tycker det är gott att få något litet till livs utomhus är ju hundarna. Det är ju ändå fredag.

Det blåste en hel del ute på eftermiddagen. Men vindarna var ljumma och inte så hårda. Jag undvek baksidan som ni kan förstå efter att ha gjort en snabb titt.

I stort sett har vi haft en mycket fin dag. Något som inte alls är ovanligt för vi njuter av varje dag. Men idag är det fredag och då kan vi njuta tillsammans. Jag hoppas alla som fortfarande arbetar.

Det är vår nu bara så ni vet. Även om det kanske inte alls verkar så i Sverige så är det faktiskt så. Detta är skrivet sista mars och inte första april. Så det är inget aprilskämt även om det verkar så.

Mars levererar

Annonser

Även om inte solen var i sitt esse idag så har vi haft en riktigt varm och skön dag. Jag har torkat lite inne och sedan kände jag att då sängen var bäddad var jag värd lite komptid. JR har gjort klart framsidan så nu är ogräset borta. Blev så fint och jag tog lite foton som vanligt.

Men så fick jag syn på krukan där jag sått popcorngräset och se där det poppar upp lite där. Fåglarna har inte ätit upp allting. Jag blev så glad om det blir lite glest kan jag trycka ner fler corn. Men jag avvaktar ett tag. Först ska vi bara ta hand om det vi har.

Vi har varit ute hela dagen och +21 är helt okej. T-shirt och så är man klädd. Precis så som vi tycker att det ska vara. Men fram mot 17.00 börjar det bli lite kyligt så då åker tröjorna på. Sedan sitter vi ute och har en halvtimme som vi kallar snillen spekulerar. Vi funderar över olika saker och företeelser. Ibland tycker vi att vi kommit på bra lösningar men ibland hittar vi inte någon lösning alls. Men vi har roligt under tiden och njuter i fulla drag att bara vara ute.

Ännu en månad börjar lida mot sitt slut och för oss från norr har det mest känts som en aprilmånad. Men det just denna vi ska starta om en dag. Ja, vi brukar vara en månad före här. Men nu väntar tydligen två dagar med blåst. Inte roligt alls tycker vi.

Nåväl veckan är slut i morgon och då syftar jag på arbetsveckan. Vi har ingen sådan men man måste väl hänga med. JR är så glad att slippa handla i morgon för vi har förlagt vår veckohandling till onsdagar. Perfekt då det inte är så mycket folk och sällan någon högtid eller som nu strejk.

Vet inte vad vi tänker göra i morgon mer än att vakna, gå ut och känna på vädret. Sedan gå in och äta frukost. Sedan gör vi upp våra planer eller inte om vi tar ledigt. Man ska inte anstränga sig alltför mycket. Så suss gott allihop.

En helt vanlig onsdag

Annonser

Det såg verkligen lovande ut när jag tryckte upp jalusierna. Solen blickade glatt ner på oss och vi drog in den fina morgonluften. Lino ville kela och låg på rygg vid min sida. Så mysigt vi har det på morgnarna. Glömde nämna att igår morse klingade det på grinden. JR for upp och ut väldigt snabbt för att vara honom. Jag hade nämligen köpt ett par fina t-shirts från Canada till honom och det var de som kom med posten. När han sedan provade dem passade de precis och JR var glad. Så att vi fick ett abrupt slut på morgonmyset gjorde inget. Men idag fick vi ta det lugnt.

Jag skickade iväg JR med inköpslistan och det var efter frukost och efter att jag satt igång tvättmaskinen. Sedan bäddade jag sängen och då var tvätten klar att hängas upp. Det tar lite längre tid nu att få den torr men fram mot kvällen är den det. Sedan satte jag mig ute och det var så skönt att slippa ha strumpor på sig under dagen. Andra dagen detta år som jag var barfota. Ursäkta utseendet på vänstra foten. Den blev så och svullnar upp när jag går mycket. Men den fungerar och jag tänker ändå inte bli någon fotmodell.

Snart, snart kan vi ta av pooltäcket och göra klart för bad. Såg att grannens kastanj fått stora blomknoppar så snart slår den ut i full blom. Så roligt att se det och ha det så nära. Ska fota mandelträden hon planterade för de är verkligen vackra just nu. Men de är åt andra hållet på baksidan.

JR klippte gräset här på framsidan idag. I morgon blir det en tur med snurradåren så allt gräs på sidorna blir åtgärdat.

Vet inte vad jag ska göra i morgon, men det brukar lösa sig. Kanske gör jag ingenting, vem vet? Inget jag oroar mig för.

Lite tisdag idag

Annonser

Blåsten har avtagit och solen har tagit över idag. Jag tyckte att det skulle bli en bra dag att tvätta lakan på. Så det första jag gjorde när vi steg utanför dörren i morse var att köra igång tvättmaskinen. Nu skulle vi tvätta minsann. För idag skulle solen lysa över oss hela dagen. JR satte upp parasollet och vi tog en stund ute innan magarna sade att nu var det dags för frukost. Fast om jag ska vara ärlig så var det hundarna som ville ha något att äta.

Vem kan tro att jag grävt ner gula tulpanlökar här? Inte jag i alla fall. Det är rött hela vägen och jag undrar lite vad som hänt. Jag ville ju ha gula då de verkade så starka och stabila samt skulle bli så fina innan rosorna började blomma. Ja ja det är fina små tulpaner även om de inte är riktigt sådana som jag förväntade mig.

Men det är ju ändå lite färg i det gröna. Man ska inte förakta det som blommar och det är ju så roligt när man ser lite färg. Nu ska jag sluta klaga för de är ju så söta.

Något som är roligt är att det börjar växa lite här och där. Inte bara ogräs utan begonan vid vår bänk har börjat se levande ut. Knoppar tittar fram och det gör mig så glad.

Äntligen händer det. Så känns det som och man blir så glad. Vi blev lite konfunderade när en traktor körde över det fd vinfältet idag. Varför krattar man något som ska byggas över? Snillen spekulerar. Inte för att vi kom fram till något idag men jösses vilken tankeverksamhet vi hade och har.

Så kom kvällen och vi tar en middag med musslor och pommes. Så gott. Och ja lakanen torkade ute idag och luktar så gott.

Lite måndag kanske

Annonser

Vete tusan men jag verkar ha kommit in i sommartiden för jag vaknade strax före tio idag. Men okej vi lade oss ju tidigare igår. Trots allt känner jag mig inte riktigt i fas idag och det tar ju ett tag tills det blir.

Det dallrar i träden när det blåser och vi har fåglar som bor i det. Lino hade fullt sjå att hålla koll på det idag igår var det ett annat träd som hade konstigheter tyckte han.

Kan man klättra upp måntro?

Det blommar på gräsmattan för fullt nu och Turbo tycker om att ligga bland blommorna. Så är det alltid på våren. JR tog teslan till Super-U för att köpa apelsiner och lite annat smått. Han hade nämligen glömt att köpa bröd till sig. Det är nämligen så att han äter brioche och jag kör med ett grövre som han inte tycker om. Nu fanns endast mitt bröd hemma och så han har ojat sig över det. Tur att jag inte är lika kinkig.

Vi har tagit det lugnt idag för det kändes som att våra kroppar ville det. Man ska lyssna på sitt inre och nu mår vi så bra. Det vi lärt oss med att flytta hit är att stanna upp och invänta orken. Man blir ju äldre och allt måste ta sin tid. Eller hur?

Min syren har börjat skjuta blad och snart är den bara så grön och fin. Jag klippte ju ur den så nu hoppas jag på att det ska väldigt tätt och fint så småningom.Det är nu det händer.

Vårvindar friska

Annonser

Rackarns vad det har blåst idag, milda varma vindar men det blir jobbigt att vistas i efter ett tag. Så vi turades om vilket vi oftast gör de dagar vi gör rent golven. Hundarna får vara ute och slipper höra oljudet från snabeldraken, vilket jag också tycker är så skönt. Vi gick in efter den första morgonturen för en stor traktor brummade in på fältet framför oss. Kan ju inte säga vinfältet just nu då det endast är hälften av det kvar. Vi blev lite förbryllade.

Krattar man ett fält om man ska börja gräva grunder där? Det är väl bara att hyvla rent det med en skopa tycker jag. Ja ja, vi får väl se vad som händer.

Det växer på bra nu. Jag är en ivrig påhejare till våra växter. Idag blev jag ännu mer konfunderad över mina tulpaner.

Jag är 100% säker på att jag satte gula lökar här. Men nog tusan ser det ut att komma upp röda tulpaner. Jag fattar ingen ting utan får nog tro att påsen med lökar jag köpte var felmärkt. Ska väl inte vara för kräsen utan glad för att det blommar lite. Men man blir lite häpen faktiskt.

Turbo blir alltid orolig när det blåser och nu ikväll verkar det ha lugnat ner sig så hon sover djupt. Lino har inte brytt sig alls men han ser tydligen katter överallt och kunde han så skulle han klättra upp i träden för att förvissa sig om att det inte är en katt i trädet. För det har ju varit det två gånger tidigare. Men JR har lyckats få ner den och vi hoppas att den lärt sig att det bor kattätande hundar här. Eller ja, de äter nog inte katter men älskar att jaga dem.

Nu börjar en ny vecka med ja vad kan det bli?

Bästa hörnet enligt Lino. Han brukar alltid börja kvällen där och sedan slutar den i sängen. Precis som vi också gör efter en fin kväll med lite pyssel och youtube. Vi följer vissa familjer och människor som seglar eller reser runt i världen. Så roligt att se deras vardag. Men alla har gemensamt att de hoppat av ekorrhjulet och längtat efter ett annat liv. Precis som vi gjorde när vi hamnade här.

Lite i zenmood efter idag

Annonser

Riktigt avslappnande att sitta ute under parasollet. man gör en sak och så kommer man ut och sätter sig en stund. Därför känns inte våra sysslor som arbete utan mer som tidsfördriv. Borde kanske göra det oftare men nog är det lättare att slappna av ute när vädret är som idag.

Visst fick jag ett prat med vår sydfranska idag med. Tror jag börjat fixa tugget en del nu om man så säger. Jag har ju aldrig varit rädd för att prata och mitt ordförråd har blivit större så nu flyter det på bra. Ja flyter och flyter men på ett svenskt vis för jag rabblar inte så snabbt som fransmännen. Vet inte om jag ens vill kunna göra det. Passar inte riktigt min personlighet. De få vänja sig vid min lugna svada.

Några av mina lökar har börjat titta fram. Lite lustigt att det verkar vara röda tulpaner som tittar fram, då jag köpte gula och trodde att det skulle lysa gult här snart.

Samma gäller på baksidan vid den gamla grinden, Bara röda tulpaner som jag inte trodde ens fanns kvar. Var är mina gula tulpaner?

JR har rensat en hel del ogräs här på baksidan idag och har väl hälften kvar sade han. Det blir så fint och snart tänker vi sitta här vid vårat lilla bord och dricka morgonkaffe. Då har vi en skön skugga här och får en skön stund innan dagen börjar. Nu är det lite kyligt på morgonen så vi föredrar att sitta på framsidan då det är sol där.

Nu börjar framsidan se lite lummig ut som jag ville att den skulle göra. Inte för mycket växter men ändå fin skugga på eftermiddagen.

I morgon ska det bli blåsväder säger vädernissarna. Men den dagen då vi förlorar en timme bryr vi oss inte ett dugg om det. Vi ska ha en sovmorgon så vi sakta men säkert kan komma in i denna tid.

Födelsedag idag för någon

Annonser

Idag har min älskade hälft födelsedag och det är inte klokt vad åren går. Men kärleken består.

Synd att inte solen ville komma fram också. Men varmt har vi haft det. Klart att vi var ute hela dagen. JR passade på att mäta till den avsats vi ska ha över rötterna till kejsarträdet. Vi har velat fram och tillbaka om hur det borde bli. Men så hamnade vi som vanligt till det vi tänkt från början. Det blir nog bäst. När vi stod och höll på kom vår kära sydfranska förbi och vi diskuterade bygget vid vinfältet. Tror vi kan vara lugna nu om vi förstod henne rätt. Det är roligt att märka hur bra vi kan prata med henne nu. Jag hittar orden lättare nu än tidigare och hon verkar tycka att jag pratar väldigt bra franska nu. Lite överdrift tycker nog jag men blir glad ändå.

Mandelblommor på grannens träd. Så vackert tycker jag.

Lino följer alltid med på mina turer runt om i trädgården. Han är så nyfiken på vad jag ska göra.

Mina tulpaner börjar titta fram och jag ser fram mot att se färgerna vid den gamla grinden.

Precis innan hundarna skulle ha sin middag kom det några droppar regn. Men det slutade snabbt och vi tyckte nog att det räckte med uteliv idag då solen var så blyg. Men i morgon blir det säker sol och varmare. Tycker vi säger så.

Grått och vi undrar lite över saker

Annonser

Inte var det någon sol som vi såg när jalusierna åkte upp i morse. Himlen var jämngrå. Men någorlunda varmt har vi ju ändå och det är skönt. Så vad skulle vi hitta på i vår tysta by idag? Ja, det är ju generalstrejk idag och såhär tyst har det väl inte varit i vår by tidigare. JR satte sig ner och började rensa ogräs. Nej, inget för mig faktiskt. Så när jag bäddat sängarna tog jag ledigt resten av dagen. Jag sympatistrejkar sade jag.

Så startade strejkbrytare med att massakrera vårat vinfält. Ava… jag säger bara det. Hoppas mullbärsträdet växer fort så vi slipper se eländet. Sydfranskan kom förbi och vi fick oss ett fint samtal. Men tydligen ska de bygga på marken där. Tråkigt tycker vi och nu får vi se vad som kommer upp där. Utsikten kommer att bli en annan det är säkert. Tur att vi har två sidor att vistas på. Det är väl så att när man är gammal tycker man inte om förändringar och vi är väl kanske i det stadiet. Vi vill bara ha lugn och ro och människor kan bli så jobbiga så vi vill inte ha fler omkring oss.

Lino hade i alla fall fullt sjå med att hålla koll på alla traktorer och människor. Ja, det är kanske så att vinstockarna blivit för gamla och inte ger så många druvor och istället för att plantera nytt bygger man hus på tomten. Ja, vad vet vi. Men tråkigt är det även om vi inte ser så mycket av vinfältet när mullbärsträdet är i sin fulla blom.

Men livet är ju föränderligt och nu får vi hoppas på det bästa. Vi vet ju inte hur det kommer att se ut när allt är klart. Det blir kanske riktigt bra. Man ska väl inte måla fan på väggen så fort något nytt händer.

Ny dag i morgon och man får väl se vad den dagen kommer att innebära.

En del pyssel idag

Annonser

Vi tänker försöka göra våra storköp en gång i veckan istället för två gånger. På så sätt får vi tid att göra annat istället. En matsedel och en välfylld inköpslista hade JR med sig idag när han körde efter att vi ätit frukost. Innan dess hade jag faktiskt fyllt en maskin med tvätt som sedan var klar när jag bäddat sängen.

När jag väl hängt tvätten tog vi det lugnt tills JR kom hem med alla varor. Torkade jag av bordet och så satte jag mig ute med hundarna och väntade. Lyssnade på en podd från SR1 som handlade om min gamla gymnasieskola i Västerås. Rudbeckianska firar nämligen 400 år detta år. Sveriges äldsta gymnasieskola. När jag gick där var det endast 350 år gammalt men vi var lite stolta över det. Nåväl det var roligt att lyssna fast det mesta visste jag redan innan. Men det gav mig en del förströelse när jag satt där.

JR hade köpt massor och eftersom jag är logistikchef här så hade jag fullt sjå med att stuva in alla varor. En ny elvisp hade också hittat hem. Det var nämligen så att igår ville vi äta rökt makrill med potatismos. Då behövs en visp att göra moset. Själva maskinen hade vi men visparna hittade vi inte. Vi hade för oss att de låg i lådan med allehanda handverktyg som man använder till matlagning. Men inte då och hur vi än letade så fanns de inte. Så igår fick JR använda handmixern som egentligen inte ska användas till det. Men potatismos fick vi utan att handmixern gick sönder. Den var fruktansvärt varm. Men nu har vi en visp till nästa gång det är dags att göra mos. Men så gott det var med makrill och potatismos.

Vi satt ute en stund efter att varor stuvats in och åt var sin galette med stekt ägg. Ett glas cider till det smakade bra. Idag blev det var sin sallad och det smakade också gott.

I morgon ska vi absolut inte ge oss ut någonstans för det är generalstrejk och blir nog väldigt jobbigt att köra omkring. Förresten var begränsningen att fylla bensin till 30 liter i dag. Raffinaderierna strejkar. Tur att man inte behöver köra till jobbet i morgon. Tryggheten här hemma tilltalar väldigt mycket nu.