Slutet på februari

Annonser

Man får många påminnelser om tidigare år just på detta datum. Många foton med massor av snö och hundar som är villiga att gå inomhus. Därför var det så skönt att se en värld utan snöflingor eller snö på marken. Det var inte strålande sol och på baksidan av huset blåste det eftersom vinden kom från norr och bergen . Men på framsidan var det lä och riktigt skönt när solen blygt visade sig i korta stunder. Därför såg vi till att vara ute största delen av dagen. JR tog teslan och provianterade lite och jag körde en maskin med tvätt och bäddade sängen.

Lino hade full kontroll på folket som idag rörde sig på vårat vinfält. Men Turbo har sett dem förut och vet att de inte gör något intressant.

Dags att klippa grenar som inte ska vara där. Jag har kikat på mina blåregn och insett att det är dags att klippa dem också. Men jag vill ju så förtvivlat gärna att det blir lite varmare ute innan jag drar igång med trädgårdsarbetet. Men nu kliar det i fingrarna att få börja på riktigt. Som sagt bara solen dyker upp igen och det blir varmare, men det ska det ju bli.

Våren är på väg var man än bor på denna sidan av jordklotet. På den andra sidan är man på väg in i hösten och då bor man troligtvis i Australien. Men snö vete tusan om de har där.

Så nu säger vi godnatt med en bild från vårat fönster ikväll.

Även här kan det hända

Annonser

Någon gång ska det väl vara första gången och så blev det på fjärde året vi bor här. Trodde inte mina ögon när jag tryckte upp jalusierna i morse. Men det jag såg var detta:

Snöflingor dalade ner från en grå himmel. Nu har vi plusgrader om än rätt få idag, så de smälte så fort de nådde marken. Tur det. Några som var helt ställda var hundarna och Turbo vet ju mycket väl vad snö innebär, så hon var snabbt ute och sedan ville hon gå in igen. Lino stod och tittade på eländet och visste inte vad som var på gång.

Detta höll på i nästan en halvtimme och vi hade lite tidspress på oss idag att bli klara med frukosten och göra oss klara. Det var idag vi skulle få fiber inkopplat i huset. Teknikern var så duktig att han skickade sms så vi hade ett litet hum om när han tänkte komma. Jag satte våra lakan i tvättmaskinen och sedan satte jag mig och sydde en stund på överkastet till husbilen. Får ändra lite på dem då det inte endast är sängarna som ska ha den blå färgen utan soffan vid bordet och även soffan där Turbo ofta ligger. Sedan ska vi ha en ny på skivan mellan våra sängar där hundarna brukar sova. Det tar lite tid att sy då mina fingertoppar har en tendens att somna om jag syr alltför länge. Problem från yngre år då jag körde motorcykel.

Det tog två timmar för teknikern att dra kabeln från stolpen efter gatan och sedan utanpå huset och in i väggen vid tv:n. Nu har vi snabb surf och klarare bild. Allt till en kostnad av gratis. Samma månadskostnad som vi haft med adsl. Klart vi nappade på ett sådant erbjudande.

Det slutade att snöa men det har varit så kyligt ute att hundarna varit nöjda med korta stunder ute. Att vi sedan gick upp tidigare i morse har gjort sitt till att de har sovit mer än de brukar.

I morgon ska vi ta en sovmorgon och JR ska handla lite matvaror. Osten börjar ta slut och det är ju inte bra. Sedan är jag sugen på kaviar och vill gärna ha det på räksmörgåsar som tänker göra senare i veckan. Idag lagade JR sin goda kycklinggratäng med dragonsås och det blev över till i morgon också så då behöver han inte laga någon mat.

Nu ska det bli varmare ute igen vilket känns bra.

Blåsdag idag men sol

Annonser

På framsidan har vi hyfsat med lä även om det blåser ute. Så med en sol som riktigt värmde kunde vi vara ute hela dagen. Eftersom vi ska ha tekniker här i morgon blev det ingen storstädning idag. Så skönt att kunna göra exakt som man känner.

Baksidan av huset var vi inte långa stunder på för det blåste lite väl mycket. Det lustiga var att ibland kom det en riktigt kall vind och ibland var den endast ljummen. Så vi har haft lite av varje om man får säga så. Lino har haft en dag med idel patrullering runt trädgården och Turbo har haft det skönt i solen och i skuggan.

Just i dessa dagar hör vi fler flygplan i luften än vad vi brukar höra. Då menar jag inte de gula planen som spanar efter eld och olyckor. Nej, de flygplan vi hör syns inte med ögat eller ens röken av deras avgaser, därför tror jag att det är militära saker som är i luften. De låter även annorlunda än vanliga flygplan och passagerarplan.

Vi har ätit utomhus idag och när sedan solen försvann bakom huset valde vi att gå inomhus. Jag visste inte hur frusen jag var tills jag kom in i värmen. BRRRR. Men en whisky gjorde susen och värmen återkom i min kropp. Lino snarkar som en hel karl ikväll och Turbo ligger utsträckt på vår säng.

Summerar att vi haft en väldigt fin söndag. Sedan har vi även kommit på vad vi ska göra av vår fula kulle som inte ger många leenden. Men nu efter massor av brainstorming och funderingar är vi helt överens och vet precis vad vi ska göra. JR är nöjd för nu har han ett nytt litet projekt i sommar.

Känner mig lite lurad

Annonser

Vi hade ju så lovande väder igår så man hade ju hoppats på att det skulle fortsätta idag. Men icke sa nicke för det var en grå himmel och flera grader kyligare som mötte oss i dag.

Vi var nog ute halva dagen ändå. Men har man en fransos så får man så vackert avsluta dagens utevistelse när någon tycker att det är för kallt. När det sedan började regna blev det väldigt korta turer ute för att göra toalett. Ingen av våra hundar tycker om vatten som kommer från ovan. Vi människor tycker inte heller om regn så nog är vi tacksamma för hundar som inte tycker om det. Jag behövde ju pressa apelsiner till ny juice. Vitaminer är nödvändiga nu.

Helt otroligt men jag lyckades ta ett foto av Lino äntligen.

Ett porträtt för första gången och visst är han söt. Han vill ju sällan vara stilla eller posera. Så detta är det första fotot av honom. Har ett till från sidan men tyckte att detta blev bäst.

Här har vi en van posör. Hon kan verkligen visa upp sina bästa sidor. Riktig diva ibland. Men så tacksam att fota.

Jag gick runt inomhus och dammade av lite här och där. Vi tänker ta det lugnt med städningen tills fibergubben kommer på måndag. Varför vet jag inte men det känns bra att inte städa i morgon. Förresten ska det blåsa så in i norden tramontine från sahara. Javisst sand så utmärkt trevligt. Undrar om jag ska ha sovrumsfönstret öppet i natt? Kanske inte.

Så det är en annan dag i morgon och söndag tydligen. Men nya lakan i sängen ska vi ha så det så.

Molnen skingrade sig

Annonser

Det har regnat ordentligt inatt och troligtvis åskat också men det har inte jag hört. Däremot har nog hundarna hört det för de låg över mig långa stunder. Jag vaknade fram på morgontimmarna och mina ben var som fastlåsta. Två hundar blir lite för bra på benen. Så det var vått när vi gick ut och så plötsligt bröt solen fram. Så härligt.

Vi har varit ute hela dagen och njutit av värmen. Tog ledigt och JR klippte en del av häcken som börjat växa in från Eli och det tog en stund. Jag torkade endast av bordet så vi kunde sitta ute och äta lunch.

Vi njöt i fulla drag av att kunna vara ute. Solen gör gott.

Vi skulle ha suttit här på eftermiddagen då det var riktigt varmt och skönt. Men Det får bli en annan dag. Men jag och Lino satt här en stund och njöt av solen lite längre. Härligt att ha en dag med sol igen.

En liten skära syntes på himlen och fångade mitt intresse. Den ser så skör ut men det är endast på grund av att solen belyser den från en sida. Jag har alltid varit faschinerad av himlen och allt som finns där. I högstadiet hade vi en lärare som också var det och någon gång under en kalla vintermånad träffades klassen vid skolan och fick titta på stjärnorna i en stjärnkikare. Sedan drack vi varm choklad och pratade om vad vi sett. Ett fint minne från barndomen. Långt från den skola som Sverige har idag. Jag hade unnat dagens skolbarn att ha dessa upplevelser istället för det som nu sker.

Annorlunda morgon

Annonser

JR hade väckning i morse och smet snabbt utanför dörren innan hundarna blev alltför vakna. Det tackar jag för eftersom vi kunde slumra in någon timme till. Sedan var JR tillbaka och vi slumrade tre kvart till. Nå var skulle han bege sig? Jo det var dags för byte av olja i Mackan och då gör de en översyn av flera saker som att byta filter både här och där. Vår suveräna bilverkstad som vi har här i byn är riktiga proffs och vilken fin service de gör.

Eftersom denna dag hade ett täcke av grå moln på himlen fick jag ingen inspiration så idag har jag endast äldre foton och då blir det ju en kavalkad på den 23:e februari i ett litet urval genom åren.

Kanske är februari den blå månaden då vintern ihärdigt försöker hålla sig fast även om våren knackar på dörren?

Våren är väl ändå synonymt med tulpaner och de första brukar ju dyka upp i affärerna runt februari. Här är det nog mimosafestivalen i Roquebrunn som innebär att våren är på ingång. Vi bor ju endast tio minuter söder om denna by så om vi inte hade vår stora husbil skulle vi nog åka dit, fast det finns nog parkeringsmöjligheter så nästa år ska vi nog åka dit. Vår Kuma är en av orsakerna till att vi inte besökt marknader. För den som inte vet så är en sarloos wolfhound väldigt skygg eftersom det är en hund med blandning av varg. Helt underbar mot oss men tyckte inte om främmande miljöer och människor. Så han gjorde oss introverta människor ännu mer introverta.

Vår fine kille blev 13 år och somnade in i augusti förra året. Vi är glada att få haft honom hos oss och så mycket den hunden lärt oss. Ja, inte bara han utan alla våra fina hundar vi haft har lärt oss massor och format oss till de människor vi är idag.

Snödroppar kommer så sakta fram i Sverige. Ser många inlägg på instagram om hur de tittar fram åtminstone i skåne.

2018 hade vi det såhär i skåne i februari. Jag saknar absolut inte detta. Detta var vår sista vinter i huset eftersom vi höll på att sälja och senare samma år packade ihop allt efter arton år i byn.

Sådär nu har jag rotat lite i fotoarkivet. Kommer säkert andra dagar någon annan månad med nytt material. Vi fick förresten en ny apparat till det fiber vi ska få installerat på måndag. Vi har kämpat mot men nu går det inte längre för vi befarar att de snart stänger adsl överallt. Åtminstone kommer de inte bry sig om det hackar mm.

Fredag i morgon och nu är det dags att sova en blund.

Upp som en sol och sedan kom det regn

Annonser

Ett fint solsken lade sig över oss när jag tryckte upp jalusien i sov rummet. Då hade jag legat i sängen med Linos huvud över mitt ansikte en stund. Men jag var så täppt i näsan att jag nästan inte kunde andas. Så att sitta upp i sängen var som en liten befrielse. Jag var uppe en sväng väldigt tidigt som det ju ofta är när man blir lite äldre. Då tänkte jag att jaha nu är det onsdag. Somnade om fort och när jag sedan blev väckt av Lino fick jag för mig att det måste vara torsdag eftersom det var onsdag förra gången jag vaknade. Men poletten ramlade ner efter en stund.

Jag fick ett brev med posten idag och JR skrev på mottagningsbeviset.

Mitt franska körkort kom och det gick ju väldigt lätt och rätt snabbt. Tre månader från att jag skrev ansökan på internet. Det mesta sköts via internet i Frankrike. Så enkelt och lätt. Jag tog fotot på Super-U och kunde skicka det direkt till myndigheterna. Jag blev lite förvånad när jag såg att körkortet gäller till 2038. Femton år tills jag måste förnya det nästa gång.

Solen försvann och det började droppa ute så vi gick inomhus. Våra hundar tycker inte om vått uppifrån så de var inte nödbedda.

Turbo tycker alltid att det är vårat fel som gör att det regnar. Hon brukar lägga sig här vid fönstret för att vänta ut regnet men så ger hon upp och lägger sig och sover någonstans.

Lino botaniserar oftast bland alla horn och tuggben. Hans skatt och vi funderar på att köpa någon slag av låda eller back som vi kan samla hans tuggisar i. Vi hade en sådan i vårat gamla hus tills Kuma kom till oss. Han låg hela första natten och tuggade i sig de flesta av benen och sedan sket han både inne och ute. Inte lätt när man aldrig fått något sådant. Han hade fruktansvärt fula tänder då han kom, men de blev rätt fina efter några år. Turbo har vita fina tänder och vi vill att Lino ska ha det också. Unkas och alla våra andra hundar har alla haft vita tänder och det utan att vi behövt borsta deras tänder.

Det kom en redig skur och sedan blev det uppehåll. Vi stannade inomhus för det är ju inget trevligt underlag för hundarna att ligga på. Dagen var ju ändå nästan över så det var inget svårt beslut. Hundarna sov ändå fram till sin middag vilket endast var en timme senare.

Tror vi hamnat i lite sämre väder som ska hålla i sig denna vecka men kallt är det då rakt inte. Idag hade vi +20 trots molnen. Vedkorgen är undanplockad och inatt sov vi med fönstret på glänt i sovrummet. I morgon är det torsdag och JR ska köra till bilverkstan för att få byte av olja i motorn. Han får en tidig morgonpromenad hem sedan.

Solen försvann och det blev kyligare

Annonser

Man ska ju inte ropa hej för tidigt, och nu har vi fått lite kyligare väder igen. Inte så härligt att äta ute så det gjorde vi inte idag. Men ute har vi varit och Lino är i sin tonårsålder där ha skäller på allt som han tycker är konstigt. Folk som drar en dramaten efter sig, går med barnvagn, har ryggsäck jag listan kan göras lång just nu. Vi har haft samma problem med andra hundar i den åldern men man glömmer så lätt.

Tänkte ta ett foto på detta hus som vi kallar bombhuset då det ser ut som en bomb eller flera träffat huset. Vi tror att det är det de tänker bygga om till bostadshus. Den högra delen bor någon i på övervåningen men inte på undervåningen. Hur de tänker göra ska väldigt intressant tycker vi. Bara att vänta och se.

Inte så mysigt ute idag som sagt men inte så kallt heller bara man inte sitter stilla för länge. Kan berätta att hundarna var i kattslagsmål i kväll och den katten fick en chock när det var två hundar. Lino sprang runt med den i munnen sade JR tills den kom loss och rusade upp i ett träd. Nu hoppas jag att den lärt sig en läxa och inte kommer tillbaka. Men vi får vara vaksamma ikväll.

Vi har ju små näbbmöss och det beror på att grannen har höns. Gratis mat är ju inte att förakta. Så en snabb tur genom vår trädgård är ju superb tycker mössen. De är så små att man nästan inte ser dem. En katt hade inte varit helt fel men det tycker inte våra hundar.

Min rygg kanske någon undrar. Jodå den känns riktigt rejält fortfarande. Men det är bara att vänta ut värken. Vila, vila men röra sig en del i slowmotion. Det sista har jag svårt för så ikväll högg det till rejält. Nog med gnäll tycker jag.

I morgon ska det väl vara lugnt? Än så länge verkar det vara så men dagen har inte börjat.

Tänker alltid på Karin Boyes dikt när våren närmar sig och man ser knoppar överallt: “Det gör ont när knoppar brister”. Fast hon menade kanske något annat än våren. Jag tänker på våren. Den som sakta är på gång.

Det blev lite mycket idag

Annonser

Solen värmde och jag öppnade min klipperia efter att morgonens bestyr var avklarade. Tog sommarfrisyren för JR och det blev kortare än vanligt, men han var nöjd. Inte snagg men på gränsen blev det. Nu ska jag väl kunna hålla min klipperia stängd ett tag tänker jag.

Gissa vad? Jag tror att jag lyckades att skaffa mig ett litet nätt ryggskott när jag bäddade sängen i morse. Jodå, nog ska man få till lite ryggvärk också. Men jag har tvättat lakan ändå och sedan satt jag som en tvättsäck i stolen ute.

Posten kom och vi fick ett brev från vår internetleverantör. Gratis fiber och installation samt samma månadskostnad som vi har nu via adsl. Det ska de förresten börja avveckla så fort det går. Vad hade vi att välja på? JR ringde och nu kommer en tekniker på månad i nästa vecka. Sedan tog JR teslan till vår bilverkstad för det verkar som att det är dags för oljebyte i Mackan. Han fick tid på torsdag denna vecka. Jaha, då var nog denhär veckan uppbokad rätt bra då.

Vår grannes tös har fått sitt andra barn och det är ju så roligt. Sedan såg vi en klunga människor som stod och diskuterade bombhuset. Det verkar som att det är det huset som ska bli ett trevåningshus. Ska bli spännande att se utvecklingen.

Men någon måtta får det väl vara på projekten eller? Inte då jag satte igång att klippa ner popcorngräset och det var ingen rolig historia. Någon eller båda hundarna hade använt busken som pissoar. Jag hade ju handskar men lukten gott folk var inte mysig. Men nu är det gjort och var jag klar där? Nehej då. jag har rivit bort gammalt mög och sått nytt popcorngräs. Nu är det bara att vänta och se hur det artar sig.

Jag trampade i hundskit idag också. Jäck och det var inte roligt att spola bort heller. Men så är livet inte bara sol och värme. Var ju runt och tittade på rosorna och det är inte en så rolig titt. Tror jag behöver köpa minst tre nya för de gamla har packat ihop och dött. Men så är det väl överallt. Så var det tulpanerna då, som jag inte har en aning om ifall jag har några kvar. Men nu börjar det klia i fingrarna att börja på trädgårdsarbetet. Ryggen blir ju bra om några dagar så då är det dags att greppa B&D för lite tjänstgöring.

Efter en dag utomhus är man riktigt trött och då orkar man inte hålla ögonen öppna. Måste ju förbereda sig för nästa dag som kan bli lika eller ännu mer spännande än idag.

Jag hatar mygg

Annonser

Vi har ju haft underbara sommardagar under denna helg och vad vi njutit. Men så kommer det negativa med sommaren – mygg och de har en förkärlek till mitt blod. Nu har jag ett bett på ovansidan av foten som kliar något så in i he-vete. Tyvärr verkar vårat myggstick vara på upphällningen och jag hinner inte mer än skriva detta så har jag fått ett myggbett på armen. Jag tror jag blir tokig. Nu får jag lida för den underbara dagen då jag suttit ute och sett citronfjärilar flyga omkring.

Men dagen har varit helt fantastisk. Lino har haft fullt upp med lösa hundar och tanter med hundar och allt annat. Han är i en ålder då allt är farligt som någon med dramaten en rullstol och en kille med ryggsäck. Men så kommer tröttheten och han orkar inte mer och då sitter vi här och bara myser.

Nu börjar en ny vecka och förhoppningsvis ska den inte innebära annat än hemma strosande. Jag vill plantera popcorngräs och så ska JR få sitt hår friserat för nu ser det lite väl rufsigt ut. Dags för vårfrisyren hade jag tänkt mig. Vi får väl se vad JR tycker om slutresultatet. Jag är ju självlärd och har sagt att han får gå till en riktig frisör men han vill inte så då får han nöja sig med min klippning. Jag gör som jag tycker.

Nej, det kommer inte någon bild på JR och hans hår vare sig före eller efter. Vi är inga influencers som ska visa upp vare sig kläder eller annat på oss själva. Livet är så mycket större än bara oss. Jag har känt mig så innerligt tacksam för vädret idag och att vi bor här. Lyckokänslor har strömmat genom mig. Det blev ju så bra.