Utomlands blev hemma

Annonser

Vi hade många funderingar på hur vi ville leva efter att vi pensionerat oss. Flera tv-program med tema borta eller hemma och bloggar där människor skrev om sina liv som flyttfåglar och boende i husbil utomlands på vintern. Både jag och JR är praktiskt lagda och även om vi lever i nuet så planerar vi för framtiden. Där och då utkristalliserades ett antal kriterier som vi kände var viktiga. Det viktigaste var faktiskt klimatet och att slippa snö och slask. Kyla ville vi absolut inte uppleva mer.

JR drömde om att ha en palm i trädgården. Vi hade en Trelleborgspalm i kruka i skåne och det var väl en klen tröst. En stor aloevera i uterummet som blev så stor att den tillslut havererade precis innan vi flyttade. Men jag kan villigt erkänna att vår trädgård i skåne inte inspirerade oss till att göra något roligt av den. Vi längtade mest ut och bort hela tiden så utomlands var dit vi styrde vår husbil så fort vi kunde.

Så tillslut bestämde vi oss för att flytta dit där vädret var snällare mot våra kroppar. En trädgård var ett måste så hundarna kunde få en plats att vara i och få skugga undan solen. Därför valde vi bort livet som flyttfåglar. Vi kunde inte se att hundarna skulle vara inne i en husbil hela dagarna och sedan bara gå ut och rastas. Vi blir ju inte yngre heller och det blir bara tuffare med åren att gå turer då det är varmt ute. Inte bra för deras tassar heller. Nej, ett hus med trädgård måste det bli. Sedan ett mindre hus än det vi hade för det är fruktansvärt tråkigt att städa.

Att göra som vi och ta allt i ett steg är inget vi rekommenderar då det var fruktansvärt jobbigt både fysiskt och psykiskt. Om vi skulle göra flytten nu hade vi tagit den i tre steg. Hittat ett hus här nere och lagt handpenning. Kört hem och påbörjat försäljningen av huset samt avyttrat det vi inte ville ha med oss. Sedan skulle vi kört ner och installerat oss här. Allt detta kunde gärna ha tagit ett helt år i anspråk. Men för oss blev det helt annat som ju faktiskt blev väldigt bra tillslut.

Så nu är utomlands mycket hemma för oss. Idag kom solen med besked och vi har njutit massor i skuggan. En del badande har det också blivit och en stund med en sommarpratare vilken idag var Sveriges ambassadör i Ryssland. Kanske inte så spännande som vi hoppats men hon är ju en diplomat så det gäller väl att agera som en sådan i alla lägen. Ikväll har vi även gett våra växter lite vatten. Lino är en aktiv assistent till oss hela tiden.

Var och en av oss har ju sina drömmar om hur livet ska bli och jag hoppas att alla hittar precis dit och sedan kan njuta av ålderdomen.