Himlen öppnade sig

Annonser

Efter att jag tittat i väderapparna bestämde jag mig för att inte tvätta kläder idag. Det kunde komma ett åskväder under eftermiddagen. Men morgonen bjöd på sol och härligt väder. Så efter att Lino väckt mig satte jag mig ute och tittade först att det inte startat något värdskrig. Lugnad över att det inte hade det kunde jag koppla av och ta det lugnt i min stol.

JR hade en inköpslista som han skulle beta av. Så han skyndade sig att göra sig klar och köra iväg. Jag satte mig ute och cyklade. När jag var klar tog jag en dusch och tvättade av mig. Kläder på och sedan var det dags för hundarnas morötter. De älskar att få kalla råa morötter varje dag. Men jag kunde inte sitta och glo då jag hade lite att göra. Bäddade sängen och JR ringde om en ny fläkt som vi behövde. Vår gamla bordsfläkt som vi har i sovrummet är på upphällningen och låter som en snarkande gubbe. Stänger vi av den så måste vi slå på armarna för att få igång den igen.

Jag hann göra nya chokladbollar innan JR kom hem. När nästan alla varor var inne så öppnade himlen sig och regnet formligen vräkte ner. Det är inte ofta jag sett regn komma rakt ovanifrån, men idag gjorde det det. Oftast kommer regnet fån något håll men idag var kranen ovanför oss. Det kom inte lite heller utan massor i en dryg timme. Faschinerande tycker jag. Vi behöver verkligen inte vattna idag.

Men efter regn kommer sol och allt torkar upp sakta men säkert. Vi blev förskonade från åska och blixtar vilket hundarna är så glada över. Det räcker så bra med regnet. Tyvärr blev det väldigt hög luftfuktighet och det tycker jag är jobbigt. Men solnedgången var vacker.

Tänkte berätta något som ni kanske inte vet. Jag brukar alltid ta ut vårat smör ur kylskåpet det första jag gör när jag stiger upp efter att ha släppt ut hundarna. Ja vi har smör på våra smörgåsar och nu ska ni få veta varför. Någon säger kanske att det är så onyttigt, men jag vet vad som är mer onyttigt. I Sverige använder man gärna Bregott och liknande som är mer lätt att smöra på sina smörgåsar med. Nu ska ni få reda på varför jag aldrig skulle köpa dessa produkter. För att få det bredbart har man blandat i små små plastkulor i smöret. Så gott folk som äter dessa produkter som ska vara så nyttiga äter plastpartiklar på era smörgåsar. Därför använder vi rent smör och låter det stå ett tag i rumstemperatur någon timme innan vi använder det.

Vacker himmel ikväll och jag rusade ut och fotade. Jag är ju förtjust i solnedgångar.

Titta vad jag hittade vid rosenträdgården. Så spröd och vacker har den trots värmen slagit ut. Åh vad jag älskar rosor de är så starka och vackra.

Lite av varje idag

Annonser

Lite varmare denna dag och vi har kunnat njuta av hela dagen ute. Det blev molnigt efter ett tag men inget som bekymrade oss. JR tog snurradåren och kapade av gräset på framsidan så nu är det riktigt snyggt där.

Lite mörkare moln närmade sig på eftermiddagen och åska hördes, men inte kommer det hit sade JR. Nja jag var skeptisk och vi hann äta våra wraps samt lyssna på halva programmet med sommarprataren. Jag kände tre droppar och skyndade att ta in allt, fällde parasollet och precis när vi satte oss inne öppnade sig himlen. Efter att ha lyssnat klart lade sig JR och Lino och lurade någon timme. När de vaknade var regnet borta och även molnen.

Mina oliver frodas och det ska bli roligt att tillreda dem. Jag tycker mycket om oliver och har bestämt mig för att plocka dem när de är gröna.

En sak som vi upptäckt här i Frankrike är att när man köper saker så står det alltid hur högt en fläkt låter i decibell och liknande. Men så upptäckte JR att det även står på våra soptunnor.

Får man slå igen locket med 79 decibel eller vad menas egentligen? Hur ska man veta att man håller sig till dessa decibel? Eftersom vi aldrig slänger igen locket så klarar vi oss nog inom gränsen för det tillåtna.

Ett litet vykort som jag tecknat och ett nytt land.

Jag är sen idag och har ingen förklaring varför det blev så. Men bättre sent än aldrig som min mamma brukade säga.