Vi fick ta det per telefon

Annonser

Idag hade vi bestämt oss för att köra till Bouyages i Beziers för att ordna med ny B-box eftersom de skickat mail om att vi behöver göra det före den 31:a mars. Lika bra att ordna det så snart som möjligt tycker vi för ibland kan ledtiderna vara lite väl långa här i Frankrike.

Hundarna väckte oss halv tio men vi tycker inte om att rusa ur sängen och när hundarna fått göra sin morgontoalett vill de gärna ligga och dra sig en stund. Vi läser nyheterna och sedan brukar vi börja dagen. Efter frukost, cykeltramp och bäddning var vi klara att ge oss av. Då de fortfarande brukar ha lunchstängt här nere så brukar vi ofta sikta på att köra till affärerna vid tvåtiden då de öppnar igen. Skönt att inte stressa tycker vi och detta passar oss bra.

Tråkigt väder idag så det passade bra att köra iväg idag. Men det var inte så långt till butiken så vi var ganska snart där trots att vi körde lite fel innan vi kom rätt.

Vi väntade i bilen medan JR gick in och det tog sin timme, så jag lyssnade på boken och kände inte av att väntan var lång. Jag upptäckte att fuskskinnet som vi har mellan sätena i bilen håller på att ramla i bitar. Kanske har Jack hjälpt till lite med förfallet, men det är över tjugo år gammalt så vad kan man säga. Jag har köpt ett nytt eftersom jag gärna vill ha något mjukt och tjockt där hundarna ska ligga. Något som dämpar ljudet från vägen och motorn.

Lite vårtecken är det när mandelträden börjat blomma. Naturligtvis kom det några regndroppar då vi var på hemväg. Förresten kunde de inte hjälpa oss i butiken så vi bestämde att ringa Bouyages istället.

Först tänkte vi vänta med att ringa i morgon men som sagt varför vänta? JR ringde upp och efter en stund hade vi ordnat det hela och nu kommer boxen till vår Tabac som är ombud för en del leveranser. Det känns bra att vi fick allt ordnat även om det inte blev riktigt som vi tänkte oss i morse. Det nya fuskskinnet kommer på torsdag och det blir bra.

Vårtecken

Annonser

Precis som varje vår så börjar jag leta efter vårtecken i vår trädgård och i omgivningarna. Minsta lilla gör mig så glad och hoppfull när vädret är så tråkigt som nu.

Knoppar på mitt blåregn och det gör mig verkligen glad. Lite mer sol och snart slår de första bladen ut. De står sig så vackert mot väggen och när sedan blommorna kommer är jag lycklig. Fast lycklig är jag bara av att få bo här.

Inget är väl som väntans tider eller hur?

Idag har vi varit ute trots att solen var blek och termperaturen inte något att hurra för. Men dubbla koftor och så satte jag fart på cykeln och JR gjorde klar hörnet vid Bänke så nu ser det riktigt proffsigt ut. Jag lovar att sätta in en bild när jag betsat allt och även satt krukor med växter och lite prydnader. Men inte före det.

Vår lille buspojke stal en bajspåse från JR idag och det blev en vild jakt innan JR drattade omkull och Jack släppte påsen. Det såg otroligt roligt ut när jakten pågick, men jag vågade inte skratta för JR var så arg. Som tur var gjorde han sig inte alltför illa utan det blir väl lite blåmärken och ömt.

Dags för en tur i morgon då vi måste förnya vår b-box och det är lika bra att göra det så snart som möjligt även om vi har till sista mars att göra det.