Första söndagen i Mars

Annonser

Nu har vårkänslorna verkligen blommat upp hos hundarna för idag har de lekt jaga flera gånger. Det är bara för oss att hålla undan när de kommer springande. Underbart väder idag och JR har fortsatt att kapa trädet som verkligen ser ut som ett skelett nu.

Men det kommer att kännas bättre när det är borta för jag mår aldrig bra när ett träd huggs ner. Vi kan inte ha det kvar då det lockar till sig för många getingar och vi inte ens kan närma oss trädet under sommaren. Med en nyfiken valp kan det bli våldigt farligt känner vi. Sedan är det frukterna som ramlar ned och ligger och ruttnar i gräset. Jack skulle med all säkerhet äta av dem och det vore nog inte så bra.

Jag tröstar mig med att ett nytt träd kommer att ta dess plats som är mindre farligt för både oss och hundarna.

Nu har den första vårmånaden börjat och de dagar som solen är framme känner man att dagarna blivit längre. Nu har bönderna startat arbetet på fälten och man hör traktorerna köra hela dagarna. Snart kan de koppla av lite och låta druvorna växa och mogna. Februarilovet har ju införts så att hela familjen ska kunna vara med och hjälpa till ute på vinfälten. Idag innebär det nog även rekreation för barnen som erbjuds skidresor och andra aktiviteter vilket kan vara nog så viktigt.

Efter mimosan är blåregnet en bra indikator på våren och lite varmare på nätterna så kommer det att nästan explodera.

Vinkar hej då till Februari

Annonser

Vårens första månad börjar och i och med det pollenallergin. Jag är beredd och har både tabletter och nässpray. Just nu är det trädpollen som rör sig i luften och det är inte så farligt men ögonen rinner en del redan. Därför har jag börjat medicinerat mig så jag kan njuta av våren.

Mina åtaganden idag har bestått i att kratta ut mer sten på baksidan av huset och jag hade god hjälp av Jack som slängde sig över den vita stenhögen och jag hörde Gollums ord i mitt huvud :”My preciousss”. Ja ni som har läst eller sett Sagan om ringen vet vad jag syftar på, ni andra kan googla på gollum så förstår ni.

JR har klippt fler grenar från trädet idag och förpassat dem till den blå tunnan så att inte fåglarna tar skydd i dem under natten. Idag har vi haft lite varmare väder än igår fast molnen skymde solen så den riktiga värmen hade vi inte.

Jag fick mina bh:ar som jag köpt idag och de är precis som jag vill ha. Köper alltid från Miss Mary som är ett svenskt märke och har hittat en modell som passar mig precis. De jag har nu köpte jag för sex år sedan och nu är de utslitna och sitter inte så skönt. Jag har läst att man ska byta efter minst tre år, men jag kanske är snål för en bh är inte billig idag.