Långfredag

Annonser

Nuförtiden känns inte denna dag speciellt lång. Men när man var barn så kändes den oändlig och fruktansvärt tråkig. Ja hela påskhelgen var tråkig tyckte jag. Nu hade inte vi några speciella lekar där man letade efter ägg i trädgården, eftersom vi bodde i hyreshus och balkongen inte inbjöd till någon slag av lek. Men påskägg fick vi med godis och det var en tröst. Eftersom mina föräldrar inte var religiösa av sig så var nog påskhelgen endast ett tillfälle till ledighet och jag tog oftast min tillflykt till böckerna.

JR och jag har väl försökt att köra ut med husbilen under påsken men oftast ha vädret satt sina käppar i hjulen. Varför sitta inne i en husbil och läsa, när man lika gärna kan göra det hemma och hundarna har ju inget nöje av det heller. Så vi har oftast klätt oss i lämpliga kläder och gått långa promenader med hundarna, när vi kommit hem har vi tagit ett glas med något gott och satt oss i bubbelbadet. Våra föräldrar har fått en brakmiddag på påskafton och när de återvänt till sina hem har vi kanske sett någon film eller serie. Inte mycket religiöst i dessa helger heller.

Idag har JR varit iväg och gjort våra inköp till nästa vecka och sedan har vi njutit av vädret som äntligen blivit varmt och skönt. Jack är sitt normala nästan. Kanske lite tröttare än vanligt men aptiten är normal. Denna fredag gick fort tycker jag. Men det gör oftast dagarna då jag skriver för huvudet är fyllt med nya scener och samtal. Då går dagarna väldigt fort och sedan ägnar jag kvällarna åt att skriva ned allt.

Önskar alla en fortsatt glad påskhelg.

Omskakande dag

Annonser

Mindre vind och mer sol är trevligt och det verkar få åt rätt håll nu.

Knoppar börjar poppa upp lite här och där. Vilket verkligen känns och idag kom min nya allergimedecin vilket behövs nu. Så nu kan jag njuta av våren. Jag är ju ett vårbarn och detta är en underbar tid tycker jag. Men jag har blivit allergisk de senaste åren och det är mindre trevligt, men med rätt preparat är det inte alls så illa.

Jag har blåregn men de blommar inte lika rikligt som på denna bild. Men de är inte så gamla vilket kan vara orsaken. Jag tycker att de är så vackra och förra året blommade mina för första gången och gissa om jag var stolt över de tre blommorna som kom.

Idag har JR klippt gräset på framsidan för första gången i år. Sedan tog han fram sin födelsedagspresent och gick loss på stubben vid tvättlinorna som jag så gärna ville ha bort. Nu är den borta men tyvärr tyckte Jack att sågspånen smakade gott och åt mycket. Det resulterade i att han spydde. Först förstod vi inte vad hans illamående berodde på men sedan lyckades vi komma på det. Det var när jag torkade upp en stor svart klump som det uppdagades. Vi tog det säkra och körde bort till veterinären som gjorde en ordentlig undersökning och kom fram till samma sak.

Jack fick en spruta för att lindra magontet och skickade med en hoper tabletter och så fick JR hämta ut något flytande på apoteket. Jag gav honom den första dosen när vi kom hem och sedan somnade han. Ikväll har han ätit en liten skål med torrfoder och druckit vatten. Han ska få lite torrfoder senare näsr vi lägger oss för natten.

Usch, det var ingen rolig upplevelse och jag är glad att både sågspånen och stubben är borta nu. Vi har ingen aning om vad det var för ett träd, men det dog under första året vi bodde här och innan dess var det fullt med gula frukter som föll på marken och det blev halt. Så jag blev inte alls ledsen när trädet dog. Med en liten Jack kan vi inte ha något som har frukter som kanske är giftiga.

Förresten ska vår veterinär bygga nytt ca 200 meter från vårat hus. Vi kommer att ha gångavstånd och det är ju helt perfekt. Det blir säkert lite mer liv och rörelse där borta men det är bara trevligt.

Nej, nu är det dags att flyga iväg. Återkommer i morgon/dag menar jag.