Första semifinalen igång

Annonser

Roligt med musikprogram och nu sitter vi med isvatten i högsta hugg.
Det är så kvavt att allt klibbar efter en stund och ikväll får vi heja på de nordiska länder som tävlar.

Hundarna ligger utslagna efter en varm dag. Nu hoppas vi på lite kvällssvalka.
Nu ska jag lyssna och se på kvällens utbud.

Skyller på värmen

Annonser

Dålig ursäkt att jag inte skrev fler inlägg igår, men jag vistades ute på eftermiddagen med hundarna i trädgården. Ursäktligt med tanke på vädret. Natten blev jobbig då det var varmt och redan vid kl.06.00 var det +17 ute och sol.

Skulle registrera mitt företag på skatteverket, men internettjänsten ligger nere idag så det blev tji för mig. Ett litet bakslag men det kan jag ta. Drog fram strykbrädan istället och strök lite tvätt för att känna mig nyttig. Nu har jag satt på tv1 för att se dopet av den lilla sessan. Hon får en solig och varm dopdag vilket nog är alla föräldrars dröm. Så vill man väl alltid ha det på högtidsdagar.

Men det jag är besviken på idag är att mobilapparna inte fungerar. Jag kan inte göra inlägg här eller twittra. Tror jag blivit lite beroende av mobiltjänsterna. Så det råder lite frustration här med andra ord.

Ska berätta att så fort jag fått f-skattsedeln kan jag träffa af och få klart med starta eget bidraget. Samtidigt skickar jag in avtalet till moderbolaget och då kommer jag också berätta utförligt om vad jag ska syssla med. Hoppas det inte dröjer allför länge nu.