Livet på landet

Annonser

Efter min korta visit är jag åter hemma och luften är faktiskt bättre här. Lite av ett nerköp att åka in till stan en sådan här härlig dag som är idag. Då är det bättre att var hemma och sköta sina sysslor. Ska man in till stan ska vädret vara halvtaskigt. Hundarna var glada när jag kom hem och huset svalt så de hade det bra. De kom med varsitt tuggben i munnen och pratade. Man blir verkligen välkomnad och glad varje gång man stiger genom dörren. Nu är de ute i trädgården och ligger i skuggan och sover.

Jag ska tanka ned en app till telefonen, aktivera min e-legitimation och sedan registrera mitt företag hos skatteverket. Träffade en fd arbetskamrat tidigare idag, som sade att konkurrenten till mig satt upp lappar på stolpar i byn. Jag såg inga alls trots att jag letade efter dem. Antingen var det väldigt dåliga lappar eller så hade någon rivit ned dem, vilket jag bara kan tacka för. Ska kolla deras sida och se om de har någon ny nedåt skåne. Men deras hemsida är så dålig att man inte ser kontaktpersoner eller vet vem som har hand om vad. Men det tackar jag också för eftersom den hemsida jag kommer att hänvisa till är väldigt bra och överskådlig.

Dags att skrida till verket då.

Strålande sol och arbetsdag

Annonser

Klart att det skulle bli ett sådant fint väder idag när det är vardag och de flesta arbetar. Jag har gjort lite hemarbete och kontorsjobb nu på morgonen och även om det kändes jobbigt, så var det bra att vi fick gå upp lite tidigare idag. Fast klockan sex är väl en rätt normal tid för en arbetsdag. Hundarna törnade in rätt snart efter frukostrundan och sover som slagna just nu.

Måste in till Malmö idag igen för att göra klart allt med banken och nu får hundarna stanna hemma. Det är för varmt för Unkas att sitta i bilen och vänta när det är över +20 i skuggan. Tror Nellie bara blir glad att han är hemma med henne, det är bara jag som kommer att känna saknad. Men när jag kommer hem igen ska de få vara ute i trädgården och jag ska ta dem på en rastning innan jag åker. Bra att jag ska göra detta ärende idag då de är trötta efter helgen ute i husbilen. Misstänker att det kommer att sovas en hel del när jag är borta.

Ser fram mot att se dopet av lillsessan i morgon, för ett dop är så positivt. Precis som bröllop. Jag blir glad av det. Nu börjar ju alla deltävlingarna inför melodifestivalen, vilket ska bli roligt. Fast jag tycker att det är en hel del skitlåtar som deltar, vilket är som vanligt med andra ord. De jag gillar kanske någon annan tycker är skit och tvärtom. Jag håller tummarna för Loreen såklart.