Trodde att det var natt när hundarna väckte mig. Det var så mörkt och jag blev riktigt förvånad att klockan var tio. Men det var morgon och hundarna var nödiga så jag steg upp och öppnade dörren så de kunde gå ut och göra sina toaletter. Sedan gick jag runt och öppnade upp huset och vädret var grått minsann.
Därför har jag tagit min d-vitamin idag. Vår läkare skriver ut dem på recept under dessa månader då det är snålt med sol. Vi har ju haft några dagar där solen inte alls varit framme och värmt oss, men det ska bli bättre i slutet på veckan. Stackars Lino blir så kall om tassarna och öronen. JR värmer honom mellan varven.

Den är inte så imponerande men detta är vår julgran för i år. Eftersom parasollet fått flytta in i verkstaden så satte JR en stolpe i röret. Vi hade lite grönt att klä den i och på fredag ska han köpa en ljusslinga så det blir säkert finare. Ska fota den när den är klädd. Det får bli allt vi gör för denna jul.
Jag är ju förkyld och satt inte ute någon längre stund idag. Men det har varit ett oväsen av dess like idag så det var inte så njutningsfullt. JR har najat det sista av häcken och det blev så bra. Först tänkte han spara det till lördag då det ska bli sol men eftersom det var så trist väder fann han det för gott att göra det sista.
När annat inte blommar så gör annat det, Jag vet inte vad denna växt heter men den är väldigt tacksam och vi har ju en hel häck av den. Kanske har den varit en häck även på denna sida mot gatan innan de lagade muren. Vi ska nog hålla den som en buske.
Jag är som jag tidigare nämnde förkyld och tar det väldigt lugnt just nu. Men en del inomhussysslor gör jag ändå. Sedan var det utprovning av mina nya smörknivar och JR tyckte att skaftet var för litet och han hade svårt att smöra på brödet. Hm, jag snurfade en del och har nu köpt några med längre skaft. De små får jag använda till min kaviar som jag har på mina morgonbröd. Nej, inget kalles kaviar utan ren stenbitsrom. Inget socker och jag älskar detta. Men visst tycker jag om kalles eller svennes kaviar och köpte ett par tuber då vi var i Sverige 2022. Men föredrar faktiskt stenbitsrom.
Så har vår onsdag förflutit och vi är rätt nöjda med dagen. Javisst ja de nya smörknivarna med längre skaft kommer senast på lördag. Min jacka kommer senare denna månad och jag är så förväntansfull.